Home / Blog / Marzec 2021 / Znaczenie wymiarów podstawy wózka elektrycznego i promienia skrętu

Znaczenie wymiarów podstawy wózka elektrycznego i promienia skrętu

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Kiedy pierwszy wózek elektryczny z napędem na środkowe koła (MWD) został udostępniony użytkownikom, zrewolucjonizował on świat mobilności. Wciąż pamiętam pierwsze szkolenie o wózku MWD, w którym uczestniczyłem w 2001 roku podczas pracy z klientami pediatrycznymi w Waszyngtonie, D.C. W tamtym czasie technologia MWD była wciąż stosunkowo nowa. Moi klienci zazwyczaj mieszkali w małych domach szeregowych lub budynkach mieszkalnych z małymi windami, gdzie promień skrętu i zwrotność były niezbędne. Zapewnienie opcji wózka elektrycznego z małym promieniem skrętu i bardziej intuicyjnym napędem pozwoliło większej liczbie osób poważnie rozważyć mobilność elektryczną jako opcję niezależnej mobilności.

W żadnym wypadku stworzenie wózków MWD nie wyeliminowało potrzeby stosowania wózków z napędem na tylne koła (RWD) lub przednie koła (FWD), ale przeniosło znaczną część uwagi na wybór idealnego wózka na pozycję koła napędowego. Wśród klinicystów, badaczy, dostawców technologii kompleksowej rehabilitacji (CRT) i producentów wózków inwalidzkich zaczęły pojawiać się zdrowe dyskusje na temat tego, która pozycja koła napędowego będzie najlepsza dla osób korzystających z wózków elektrycznych. Aby dowiedzieć się więcej na temat pozycji koła napędowego, zapoznaj się z naszym zasobem Wybierz odpowiednią podstawę

W ciągu dziesięcioleci od wprowadzenia na rynek pierwszych wózków inwalidzkich MWD dokonano licznych postępów technologicznych. Opcje w wózkach MWD przeniosły dyskusję na temat tego, która podstawa wózka będzie idealna dla klienta daleko poza pozycję koła napędowego. Trzy główne przykłady tych postępów w portfolio wózków QUICKIE® MWD obejmują rewolucyjne zawieszenie SpiderTrac® 2.0, winda siedziska z C-Me® oraz wózek Q700-UP M z pionizacją.

Nawet przy tych wszystkich niesamowitych postępach technologicznych, wiele osób nadal przyciąga podstawa wózka MWD z następujących powodów: intuicyjne wrażenia z jazdy dla użytkownika, możliwość jazdy i manewrowania w mniejszych przestrzeniach oraz ogólnie bardziej kompaktowy rozmiar. Przy wszystkich opcjach dostępnych w wózkach MWD ważne jest, aby przeczytać drobny druk i zrozumieć, co oznaczają specyfikacje, aby upewnić się, że użytkownik otrzymuje to, czego naprawdę potrzebuje.

Przyjrzyjmy się niektórym liczbom związanym z wózkami elektrycznymi, na które należy zwrócić szczególną uwagę, pomagając zidentyfikować najbardziej odpowiedni wózek MWD dla klienta:

Wymiary

Rozmiar ma znaczenie, zwłaszcza gdy dana osoba porusza się na wózku elektrycznym w różnych środowiskach, takich jak dom, praca, sklepy, windy, gabinety lekarskie, pojazdy, restauracje, toalety publiczne itp. Chociaż absolutnie niemożliwe jest przewidzenie, gdzie klient zabierze swój wózek elektryczny przez cały okres jego użytkowania, znajomość wymiarów kluczowych obszarów (tj. domu, pojazdu osobistego i pracy/szkoły) oraz ogólnej szerokości i długości wózka elektrycznego jest niezbędna. Powiedziano mi, że niewiele rzeczy jest bardziej frustrujących niż posiadanie wózka elektrycznego, który jest o pół cala za szeroki, aby przejechać przez drzwi domowej łazienki.

Promień zawracania

Promień skrętu to odległość od środka wózka między dwoma kołami napędowymi do najdalszego punktu na podstawie wózka. Promień skrętu jest ważny, ponieważ będzie miał znaczący wpływ na manewrowanie wózkiem w małych przestrzeniach i wokół nich. Pamiętasz, jak wspomniałem o frustracji związanej z ledwo mieszczącymi się drzwiami do łazienki? Cóż, powiedziano mi również, że dostanie się do małej przestrzeni na wózku to tylko połowa sukcesu. Niemożność obrócenia się i/lub wydostania się z małej przestrzeni, gdy już się w niej znajdziesz, jest jeszcze bardziej frustrująca. Mając to na uwadze, upewnij się, że wiesz, ile miejsca wymaga wózek elektryczny do skrętu (inaczej promień skrętu).

Zapewnienie klientowi możliwości jazdy demonstracyjnej wózkami elektrycznymi, które zespół rozważa w tych kluczowych obszarach, aby zapewnić mu komfort i sukces w prowadzeniu, jest najlepszym scenariuszem. Jednak z różnych powodów najlepszy scenariusz może nie być możliwy. W takim przypadku należy rozważyć wykonanie pomiarów, które dostawca wózków wykonał podczas oceny domowej, aby zasymulować środowisko domowe, tworząc kurs, w którym klient musi prowadzić wózki w klinice.

Ponadto należy zawsze maksymalizować wykorzystanie zasobów producenta, takich jak broszury, strony internetowe, lokalny opiekun klienta lub obsługa klienta. Wymiary i promień skrętu to tylko część układanki, jeśli chodzi o wybór najlepszej podstawy wózka elektrycznego dla klientów. Korzystając z narzędzi dostarczonych przez producenta, takiego jak Sunrise Medical, będziesz w stanie nie tylko porównać szczegóły drobnym drukiem, takie jak wymiary, ale także zobaczyć, jakie inne ważne funkcje związane z siedzeniem, prowadzeniem, funkcjami itp. są dostępne w konkretnej podstawie wózka elektrycznego.

Clinical Support Information Citations

Dziękujemy za czytanie naszego bloga! Uwielbiamy kontakt z Tobą, więc nie wahaj się z nami skontaktować. Zachęcamy do pozostawienia komentarza poniżej.

Na koniec dnia zawsze pamiętaj, że Twój klient jest Twoim priorytetem numer jeden!
- Angie

Śledź Angie na Twitterze @ATigerKiger

 

Angie Kiger

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.