Home / Blog / Grudzień 2021 / Kliniczne spojrzenie na funkcję Windy

Kliniczne spojrzenie na funkcję Windy

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Wraz z ciągłym rozwojem technologii i wzornictwa, ewoluowały również wózki i opcje elektryczne siedziska. Chociaż zamówienie wózka z każdą dostępną opcją może być kuszące, ważne jest, aby jako klinicysta zrozumieć korzyści kliniczne każdej funkcji siedziska elektrycznego w celu zapewnienia odpowiedniego skryptu i uzasadnienia - zwłaszcza w przypadku sortowania funduszy.

Jako terapeuta zajęciowy mógłbym napisać wiele artykułów przedstawiających korzyści kliniczne każdej funkcji wspomagania siedzenia dostępnej w wózkach z napędem elektrycznym - ale chcę poświęcić ten blog jednej z najważniejszych: korzyściom klinicznym wynikającym z podniesienia siedziska.

Najpierw szybko przeanalizujmy, czym jest podniesienie siedziska. W wózku elektrycznym siłownik podnosi lub obniża całą ramę siedziska, utrzymując ten sam kąt siedziska i oparcia. Może to być zalecane jako dodatek do innych funkcji elektrycznego fotela, w tym między innymi: przechylenia, odchylania i pionizacji (jeśli wóżek ma taką możliwość). Funkcję tę można aktywować za pomocą joysticka lub funkcji pamięci siedziska.

Funkcja podnoszenia siedziska może zmienić życie wielu użytkowników wózków z dwoma głównymi powodami:

 1. Elektryczne podnoszenie fotela bezpiecznie zwiększa niezależność i funkcjonalność, potencjalnie zmniejszając liczbę godzin pracy opiekuna i wymagania dotyczące poziomu pomocy.
  • Drobne rzeczy, takie jak możliwość sięgnięcia po ubrania lub przedmioty ze spiżarni, mogą być osiągane przez użytkowników wózków w domu w niezależny, bezpieczny i funkcjonalny sposób. Co więcej, użytkownicy mogą uzyskać dostęp do przedmiotów bez nadmiernego sięgania i mogą przy tym zachować odpowiednią postawę. Znacznie poprawia to bezpieczeństwo w obszarach takich jak kuchnia, gdzie można zastosować różne wysokości siedziska, aby uzyskać odpowiedni dostęp do płyty grzejnej, piekarnika lub wykonać inne zadania kuchenne.
  • Podwyższenie siedziska może również zwiększyć niezależność, funkcjonalność i bezpieczeństwo transferów dzięki możliwości ustawienia wysokości dla każdego transferu. W przypadku korzystania z deski przesuwnej użytkownicy wózków mogą upewnić się, że zawsze poruszają się wbrew grawitacji, a transfer obrotowy na stojąco można ustawić na odpowiedniej wysokości, aby zminimalizować wymaganą pomoc.
 2. Podwyższenie siedziska znacznie poprawia interakcje społeczne, umożliwiając użytkownikom wózków kontakt z przyjaciółmi i rodziną na wysokości oczu.
  • Użytkownicy wózków z napędem elektrycznym są w stanie prowadzić rozmowę bez patrzenia w górę.
  • Co więcej, po raz kolejny zwiększa się niezależność. Korzystając z funkcji podnoszenia siedziska, użytkownicy wózków mogą zamawiać napoje w kawiarni i rozmawiać z ludźmi przy ladzie.
  • Podniesienie siedziska umożliwia użytkownikom wózków z napędem elektrycznym zwiększenie poczucia siły, równości, pewności siebie i własnej wartości, ponieważ są oni w stanie samodzielnie wchodzić w interakcje w swoim środowisku i uczestniczyć w różnych działaniach społecznych.

Do niedawna podnoszenie siedziska miało istotną wadę. Użytkownicy byli ograniczeni do prędkości pełzania podczas korzystania z funkcji windy ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa. Oznaczało to, że użytkownicy musieli praktycznie zatrzymać się, aby umożliwić podniesienie siedzenia i nie byli w stanie jechać z wydajną prędkością po podniesieniu. Dzięki udoskonalonym innowacjom technologicznym wózki z napędem elektrycznym są teraz w stanie poruszać się z prędkością średniego tempa chodzenia, gdy siedzenie znajduje się w pozycji podniesionej. Wzmocnienie pozycji i udział w celach społecznych i dostępowych właśnie osiągnęły kolejny poziom!

Użytkownicy wózków mogą teraz cieszyć się spacerem ze swoimi bliskimi i prowadzić rozmowę, nie patrząc w górę przez cały czas. Mogą uczestniczyć w spotkaniach w miejscu pracy odbywających się podczas spaceru w porze lunchu i wchodzić w interakcje na poziomie rówieśników. Zdolność osoby korzystającej z wózka do angażowania się w rozmowę lub aktywność na tym samym poziomie co inni może mieć również pozytywny wpływ na ogólne zdrowie psychiczne użytkownika wózka w taki sposób, jak zwiększenie pewności siebie, poprawa samooceny, zmniejszenie lęku itp. Ta nowa płynność ruchu oznacza brak zatrzymywania się i rozpoczynania, gdy ktoś przechodzi od jednego zadania do drugiego. Siedzisko może pozostać na podwyższeniu i w pozycji podparcia posturalnego, podczas gdy osoba przechodzi od jednego zadania do drugiego.

Przy następnym przepisywaniu wózka  elektrycznego z opcją elektrycznego siedziska, zalecałbym rozważenie korzyści klinicznych wynikających zwindy i wpływu, jaki może to mieć na użytkownika fizycznie, społecznie i emocjonalnie.

Clinical Support Information Citations

 1. Arva, J., Schmeler, M.R., Lange, M.L., Lipka, D., & Rosen, L.E. (2009). RESNA Position on the Application of Seat-Elevating Devices for Wheelchair Users, Assistive Technology, 21(2), 69-72.
 2. Schiappa, V., Piriano, J., Bernhardt, L., et al. (2019). RESNA Position on the Application of Seat Elevation Devices for Power Wheelchair Users Literature Update 2019.

Related Posts

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.