Home / Blog / Październik 2020 / Kliniczne spojrzenie na funkcję elektrycznej windy

Kliniczne spojrzenie na funkcję elektrycznej windy

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Wraz z ciągłym rozwojem technologii i wzornictwa, ewoluowały również wózki i opcje siedziska elektrycznego. I choć może być kuszące, aby zamówić wózek z każdą dostępną opcją, ważne jest, aby jako klinicysta zrozumieć, jakie są korzyści kliniczne każdej funkcji siedziska elektrycznego w celu zapewnienia odpowiedniego skryptu i uzasadnienia - zwłaszcza w przypadku sortowania funduszy.

Jako terapeuta zajęciowy mogłabym napisać wiele artykułów przedstawiających korzyści kliniczne każdej funkcji siedziska elektrycznego dostępnej w wózkach z napędem elektrycznym - ale chcę poświęcić ten blog jednemu z najważniejszych: korzyściom klinicznym windy.

Najpierw szybko przeanalizujmy, czym jest podnoszenie siedziska. W wózku elektrycznym siłownik podnosi lub obniża całą ramę siedziska, utrzymując ten sam kąt siedziska i oparcia. Może to być zalecane jako dodatek do innych funkcji siedziska elektrycznego, w tym między innymi: przechylenia, odchylania oparcia i pionizacji (jeśli wózek ma taką możliwość). Funkcję tę można aktywować za pomocą joysticka lub funkcji pamięci siedziska.

A power wheelchair with seat elevate

Funkcja podnoszenia siedziska może zmienić życie wielu użytkowników wózków z dwoma głównymi powodami:

 1. Elektryczne podnoszenie siedziska bezpiecznie zwiększa niezależność i funkcjonalność, potencjalnie zmniejszając liczbę godzin pracy opiekuna i wymagania dotyczące poziomu pomocy.
  • Drobne rzeczy, takie jak możliwość sięgnięcia po ubrania lub przedmioty ze spiżarni, mogą być osiągane przez użytkowników wózków w domu w niezależny, bezpieczny i funkcjonalny sposób. Co więcej, użytkownicy mogą uzyskać dostęp do przedmiotów bez nadmiernego sięgania i mogą przy tym zachować odpowiednią postawę. Znacznie poprawia to bezpieczeństwo w obszarach takich jak kuchnia, gdzie można zastosować różne wysokości siedziska, aby uzyskać odpowiedni dostęp do płyty kuchennej, piekarnika lub wykonać inne zadania kuchenne.
  • Podnoszenie siedziska może również zwiększyć niezależność, funkcjonalność i bezpieczeństwo transferów dzięki możliwości ustawienia wysokości dla każdego transferu. W przypadku korzystania z przesuwanej płyty siedziska użytkownicy wózków mogą upewnić się, że zawsze poruszają się wbrew grawitacji, a przy transferze na  stojąco można ustawić siedzisko na odpowiedniej wysokości, aby zminimalizować wymaganą pomoc.
 2. Podniesienie siedziska znacznie poprawia interakcje społeczne, umożliwiając użytkownikom wózków kontakt z przyjaciółmi i rodziną na wysokości oczu.
  • Użytkownicy wózków mogą prowadzić rozmowę bez patrzenia w górę. W rzeczywistości mogą podnieść się i spojrzeć na kogoś z góry, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Ponadto, niezależność jest również poprawiona po raz kolejny. Korzystając z funkcji podnoszenia siedziska, użytkownicy wózków mogą zamawiać napoje w kawiarni i rozmawiać z ludźmi przy ladzie.
  • Podnoszenie siedziska umożliwia użytkownikom wózków z napędem elektrycznym zwiększenie poczucia siły, równości, pewności siebie i własnej wartości, ponieważ są oni w stanie samodzielnie wchodzić w interakcje w swoim środowisku i uczestniczyć w różnych działaniach społecznych.

Do niedawna funkcja podnoszenia siedziska miała istotną wadę. Użytkownicy byli ograniczeni do prędkości pełzania podczas korzystania z funkcji windy ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa. Oznaczało to, że użytkownicy musieli praktycznie zatrzymać się, aby umożliwić podniesienie siedziska i nie byli w stanie jechać z wydajną prędkością po jego podniesieniu. Dzięki udoskonalonym innowacjom technologicznym wózki z napędem elektrycznym są teraz w stanie poruszać się z prędkością średniego tempa chodzenia, gdy siedzisko znajduje się w pozycji podniesionej. Wzmocnienie pozycji i udział w celach społecznych i dostępowych właśnie osiągnęły kolejny poziom!

A man using seat elevate

Użytkownicy wózków  mogą teraz cieszyć się spacerem ze swoją drugą połówką i prowadzić rozmowę, nie patrząc w górę przez cały czas. Mogą uczestniczyć w spotkaniach w miejscu pracy odbywających się podczas spaceru w porze lunchu i wchodzić w interakcje na poziomie rówieśników. Zdolność osoby korzystającej z wózka do angażowania się w rozmowę lub aktywność na tym samym poziomie co inni może mieć również pozytywny wpływ na ogólne zdrowie psychiczne użytkownika wózka w taki sposób, jak zwiększenie pewności siebie, poprawa samooceny, zmniejszenie lęku itp. Ta nowa płynność ruchu oznacza brak zatrzymywania się i rozpoczynania, gdy ktoś przechodzi od jednego zadania do drugiego. Wózek może pozostać w pozycji uniesionej i podpartej, podczas gdy osoba przechodzi od jednego zadania do drugiego.

Przy następnym tworzeniu formularza zamówienia wózka z opcją elektrycznego siedziska, zalecałbym rozważenie korzyści klinicznych płynących z podniesienia siedziska i wpływu, jaki może to mieć na klienta fizycznie, społecznie i emocjonalnie.

Tilly Brook

Tilly Brook, OT
Clinical Sales Consultant
Sunrise Medical Australia
Tilly.Brook@SunriseMedical.com.au

Clinical Support Information Citations

 1. Arva, J., Schmeler, M.R., Lange, M.L., Lipka, D., & Rosen, L.E. (2009). RESNA Position on the Application of Seat-Elevating Devices for Wheelchair Users, Assistive Technology, 21(2), 69-72.
 2. Schiappa, V., Piriano, J., Bernhardt, L., et al. (2019). RESNA Position on the Application of Seat Elevation Devices for Power Wheelchair Users Literature Update 2019.

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.