Home / Blog / Styczeń 2022 / Jak wybrać zależne urządzenie mobilne? Przegląd opcji

Jak wybrać zależne urządzenie mobilne? Przegląd opcji

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

W wielu przypadkach zalecenie urządzenia ułatwiającego poruszanie się dla niemowlęcia, które jest zależne od opiekuna, jest proste. W końcu oczekuje się, że sześciomiesięczne dziecko z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi lub bez nich będzie potrzebować wózka do poruszania się w społeczności. W miarę jak niemowlęta stają się małymi dziećmi, przedszkolakami, dziećmi i nastolatkami, decyzja między zależnym a niezależnym urządzeniem do poruszania się dla osoby niepełnosprawnej może stać się nieco bardziej złożona. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie przeczytaj  HJak wybrać zależne urządzenie do poruszania się: identyfikacja potrzeb.

Pod koniec części 1 tej serii Linda wspomniała, że istnieją trzy nadrzędne kategorie zależnych urządzeń do poruszania się: wózki adaptacyjne, transportowe wózki inwalidzkie i wózki ręczne (uchylne i standardowe). W tym poście przyjrzymy się bliżej dwóm kategoriom zależnych urządzeń do poruszania się, które mogą podlegać kompleksowej technologii rehabilitacyjnej (CRT): wózkom adaptacyjnym i wózkom ręcznym.

Wózki spacerowe adaptacyjne

Według słownika Merriam Webster, wózek spacerowy (tj. buggy) w kontekście urządzenia do poruszania się na kółkach definiuje się jako "składany wózek, w którym można pchać małe dziecko". Wózek adaptacyjny (w niektórych przypadkach określany jako wózek wczesnej interwencji) ma być składanym urządzeniem do poruszania się dla niemowląt i małych dzieci, które potrzebują większego wsparcia lub komponentów wynikających z potrzeb fizycznych lub medycznych.

Podczas gdy niektóre adaptacyjne wózki dziecięce wyglądają i funkcjonują podobnie do standardowych/głównych wózków dziecięcych, często zdarza się, że opiekunowie są oporni na pomysł adaptacyjnego wózka dla niemowlęcia lub małego dziecka. Powody mogą obejmować brak wiedzy o istnieniu takich urządzeń, obawy dotyczące finansowania, wygody i praktyczności użytkowania, trudności z zaakceptowaniem diagnozy dziecka i/lub przekonanie, że dziecko może "poradzić sobie" ze standardowym wózkiem zakupionym przed jego narodzinami. Jednak wózek adaptacyjny z elementami wspierającymi prawidłowe pozycjonowanie i bezpiecznie mieszczący niezbędny sprzęt medyczny może zmienić życie dziecka, wpływając na jego ogólny wzrost i rozwój.

Wózek adaptacyjny, taki jak ZIPPIE Voyage, może zawierać te funkcje: 

 • Umiarkowane do złożonego wsparcie postawy, aby ułatwić najlepszą pozycję dziecka od stóp do głowy.
 • Wbudowane regulacje wspierające wzrost.
 • Przechylenie siedziska i odchylenie oparcia w celu zmiany pozycji ułatwiającej aktywność, oddychanie, jedzenie, trawienie, odpoczynek itp.
 • Możliwość zmiany pozycji siedziska ze skierowanej przodem do opiekuna na skierowaną przodem do kierunku jazdy.
 • Opcje transportowe: łatwy do złożenia w celu przechowywania w bagażniku pojazdu i przetestowany pod kątem zderzeniowym.
 • Stolik, stojak na kroplówkę, pojemniki do przechowywania, daszki itp.

Wózki manualne

Istnieje kilka podkategorii wózków ręcznych. Dwie najczęściej spotykane w CRT to wózki ultralekkie i wózki typu Tilt-in-Space.

Wózki ultralekkie

Często, gdy wyobrażamy sobie osobę, która jest odpowiednia do korzystania z wózka ultralekkiego, w naszych głowach pojawia się obraz niezależnego, aktywnego użytkownika, który doznał urazu rdzenia kręgowego. Jednak niektóre wózki ultralekkie można skonfigurować w sposób odpowiedni dla osoby, która jest zależna od napędu. Na przykład Quickie Life może być najlepszym wózkiem dla klienta, który nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, potrzebuje niższej wysokości siedziska do podłogi z tyłu i określonego kąta oparcia, ale nie potrzebuje dynamicznego pochylenia.

Wózki Tilt-in-space

Termin "pochylenie w przestrzeni" odnosi się do sytuacji, w której cały wózek zmienia swoją pozycję na ramie jako jedna jednostka, zachowując kąty bioder, kolan i kostek. Istnieje wiele korzyści klinicznych i uzasadnień, dlaczego użytkownik może potrzebować przechylenia siedziska jako opcji na swoim wózku, w tym: poprawa postawy, pomoc w czynnościach funkcjonalnych i interakcji, umożliwienie zmiany ciężaru i zmiany pozycji, pomoc w redystrybucji nacisku z miednicy na tułów, poprawa stanu układu oddechowego, wspomaganie trawienia itp. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pochylenia, gorąco polecam lekturę The Science of Manual Tilt i Clinical Benefits of Tilt.

W portfolio produktów Sunrise Medical oferujemy wózki inwalidzkie z dynamicznym lub statycznym pochyleniem. Dynamiczne pochylenie pozwala na płynne pochylanie siedziska wózka inwalidzkiego w określonym zakresie. Na przykład ZIPPIE IRIS z 55 stopniami pochylenia pozwala na dynamiczne ustawienie użytkownika w zakresie od -5° do 50° lub od 0° do 55° poprzez aktywację mechanizmu pochylania. Natomiast wózek inwalidzki ze statycznym nachyleniem pozwala na użycie ustawionego kąta nachylenia w celu wsparcia postawy.

Dynamiczne przehylenie siedziska

Oprócz ustalenia, czy klient potrzebuje wózka wózka z funkcją przechylenia siedzska, należy wziąć pod uwagę szereg dodatkowych kwestii, w tym m.in:

 • Elementy siedziska zapewniające optymalną pozycję i wsparcie od stóp do głowy.
 • Potrzeba odchylanego oparcia.
 • Styl dynamicznego mechanizmu przechylenia siedziska: stały punkt obrotu vs. obrót w przestrzeni.
 • Sposób regulacji nachylenia: płynna regulacja za pomocą spustu lub pedału nożnego lub ręczna regulacja w celu ustawienia kąta.
 • Opcje transportowe: możliwość złożenia do transportu w bagażniku i/lub test zderzeniowy.
 • Potrzeba funkcjonalnych dodatków do wózka, takich jak stolik, stojak na kroplówkę, kosze do przechowywania, daszek itp.

Clinical Support Information Citations

Dziękujemy za czytanie naszego bloga! Uwielbiamy kontakt z Tobą, więc nie wahaj się z nami skontaktować. Zachęcamy do pozostawienia komentarza poniżej.

Na koniec dnia zawsze pamiętaj, że Twój klient jest Twoim priorytetem numer jeden!
- Angie

Śledź Angie na Twitterze @ATigerKiger

Angie Kiger

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.