Home / Blog / Wrzesień 2021 / Wózki ze sztywną ramą: Przekształcanie energii w ruch

Wózki ze sztywną ramą: Przekształcanie energii w ruch

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Wózki ze sztywną ramą są idealne do przenoszenia energii na ruch. Odpowiednio dobrany wózek ze sztywną ramą pomaga zapewnić bardziej wydajne rozwiązanie w zakresie mobilności. Na tym blogu omówimy definicję sztywnej ramy i omówimy czynniki, które przyczyniają się do optymalizacji ruchu i wydajności dla użytkownika.

Definicja

Zacznijmy od definicji wózka ze sztywną ramą, który posiada "ramę z elementami pod siedziskiem, które są stałe i nieskładane". (Waugh i Crane, 2013)

Wózki ze sztywną ramą są bardzo lekkie ze względu na ich ogólną konstrukcję i zastosowane materiały. W wózku ze sztywną ramą nie ma krzyżaka, co oznacza, że wózek nie składa się. W zależności od konfiguracji wózka, tylne rurki oparcia mogą być składane do celów transportowych. Większość wózków na sztywnej ramie ma zazwyczaj "stały" przód z platformą do pozycjonowania stóp. Jednak niektóre modele wózków na sztywnej ramie mają opcjonalne odchylane uchwyty podnóżków, aby umożliwić łatwe przesiadanie na stojąco, jednocześnie zapewniając zalety ramy sztywnej.

Typowy użytkownik

Typowy użytkownik wózka ze sztywną ramą jest aktywny, niezależny i porusza się za pomocą kończyn górnych. Typowy użytkownik potrzebuje wózka do długotrwałego, codziennego użytku oraz do czynności wymagających pewnej szybkości i zwrotności, takich jak korzystanie ze społeczności (Batavia, 2010). Podczas gdy niektóre modele wózków na ramie sztywnej pozwalają na opcjonalne odchylające się uchwyty podnóżków do przesiadania na stojąco, większość użytkowników wózków na ramie sztywnejbędzie wykonywać przesiadanie bez stania, takie jak przenoszenie na desce przesuwnej lub przenoszenie z boku na bok.

Zalety wózka na ramie sztywnej

Wydajność napędu jest zwykle większa w przypadku wózka ze sztywną ramą niż w przypadku standardowego lub składanego wózka z kilku powodów. Wózki na ramie sztywnej są zazwyczaj produkowane z materiałów, które są lżejsze niż standardowe lub składane. Ich elegancka konstrukcja minimalizuje również ilość materiału użytego do produkcji, co dodatkowo zmniejsza jego całkowitą wagę. Chociaż te wózki są bardzo lekkie, zostały zaprojektowane tak, aby były trwałe dla aktywnego użytkownika.

Opór toczenia jest mniejszy w wózku ze sztywną ramą niż w wózku ze składaną ramą. Opór toczenia definiuje się jako "siłę, która przeciwstawia się ruchowi, gdy obiekt toczy się po powierzchni" (Wikipedia, 2020). Opór toczenia ogranicza odległość, jaką wózek manualny pokonuje po przyłożeniu siły, na przykład podczas pchania. Na opór toczenia wózka ręcznego wpływa kilka czynników. Czynniki te obejmują łączną masę użytkownika i systemu, rozkład masy między przednimi kółkami i tylnymi kołami, rozmiar i rodzaj wybranych kółek i opon oraz powierzchnię, na której używany jest wózek. Zminimalizowanie oporu toczenia w wózku ręcznym umożliwia bardziej wydajny napęd poprzez zmniejszenie siły i częstotliwości pchnięć wymaganych do napędzania wózka. Pomaga to zmniejszyć ryzyko bólu i urazów kończyn górnych.

Ponadto wózek na ramie sztywnej ma mniej ruchomych części niż wózek składany. Gdy dana osoba przykłada siłę do obręczy napędowej, większość energii napędu jest skierowana na przesuwanie wózka do przodu, a nie jest tracona na zginanie ramy (co może się zdarzyć w przypadku wózka ze składaną ramą). Przyczynia się to do większej wydajności napędu.

Podobieństwa i różnice między wózkami na ramie sztywnej

Wszystkie wózki na ramie sztywnej są wykonywane na zamówienie. Są one produkowane zgodnie ze specyfikacją każdego użytkownika, w tym rozmiaru, kąta ramy przedniej, taliowania oraz wyboru kółek przednich, kół tylnych i opon.

Niektóre modele wózków na ramie sztywnej są regulowane, podczas gdy inne są spawane. Regulowane wózki na ramie sztywnej mogą umożliwiać zmianę środka ciężkości lub kąta nachylenia oparcia. Ta opcja jest dobra dla osób, które mogą doświadczać zmian w czasie i które mogą wymagać wynikających z tego zmian w środku ciężkości dla wydajności. Osoba, która ma duże doświadczenie w korzystaniu z wózka, może wybrać spawaną sztywną ramę, ponieważ zna dokładną konfigurację, która optymalizuje jej dopasowanie i wydajność. Aktywny wózek na ramie sztywnej jest w pełni spawany z kilkoma częściami, których położenie można zmienić. Aktywne sztywne rurki oparcia (pokazane poniżej) są w pełni spawane i pomagają przenosić energię bezpośrednio z kończyn górnych na osie, zapewniając najbardziej wydajny napęd.

Istnieją również inne różnice w ramach wózków ze sztywną ramą. Niektóre z nich są ramami "otwartymi", podczas gdy inne są ramami "zamkniętymi", z dodatkową rurą sięgającą do obudowy kółka. Niektórzy użytkownicy wózków preferują dodatkową sztywność zapewnianą przez zamkniętą ramę. Niektóre osoby, które podnoszą wózek w poprzek ciała do pojazdu, preferują konstrukcję z otwartą ramą, ponieważ zapewnia ona większy prześwit po zdjęciu tylnych kół.

Rama otwarta - Rama sztywna

Zrozumienie, co jest wymagane w wózku ze sztywną ramą dla danej osoby, wraca do oceny. Należy wziąć pod uwagę cele danej osoby, jej doświadczenie, stabilność stanu, aktywność, teren i potrzeby związane z pozycjonowaniem.

Skąd tak wiele możliwości wyboru?

Nawet patrząc tylko na jednego producenta, istnieje kilka modeli wózków ze sztywną ramą do wyboru. Skąd tak duży wybór? Nigdy nie będzie jednego modelu wózka ze sztywną ramą, który będzie odpowiedni dla każdego. Jak widzieliśmy, istnieje różnica między regulowanym a aktywnym spawanym wózkiem. Różnica ta odnosi się do poziomu doświadczenia użytkownika i potrzeby potencjalnych zmian w wózku w celu dostosowania go do zmian w stanie zdrowia danej osoby. Czynności, do których klient będzie używał wózka, teren, po którym będzie się poruszał i jego potrzeby transportowe sprawią, że jeden konkretny model wózka będzie lepszym wyborem dla tego klienta. Aby zaspokoić potrzeby i pragnienia lojalnych klientów, którzy kochają produkt, którego z powodzeniem używają od lat, czasami producenci nadal wytwarzają "starsze" produkty, mimo że na rynku dostępne są nowsze produkty z nowymi innowacjami.

Podsumowanie

Wózki ze sztywną ramą oferują pewien wybór w zakresie rodzaju ramy - od otwartej do zamkniętej ramy, od w pełni spawanych wózków do modeli ze składanymi oparciami. Niektóre modele wózków ze sztywną ramą zapewniają możliwość regulacji tylnej osi, podczas gdy inne są w pełni stałe. Wózki ze sztywną ramą promują efektywność napędu ze względu na ich lekką konstrukcję i minimalizację ruchomych części, co pozwala na bardziej wydajny napęd. Dokładna ocena jest wymagana w celu dopasowania potrzeb klientów do produktów dostępnych na rynku, aby zapewnić optymalne dopasowanie, funkcjonalność i wydajność.

Clinical Support Information Citations

Żródła

  1. Batavia, M. (2010). The Wheelchair Evaluation (2nd. Ed.) Toronto: Jones and Bartlett Publishers
  2. Rosen, L.E. (2018). Manual mobility applications for the person able to self-propel. In Lange, M.L. & Minkel, J.L. (Eds.), Seating and Wheeled Mobility: A Clinical Resource Guide (pp. 149-163). Thorofare, NJ: Slack Inc.
  3. Waugh, K. and Crane, B. (2013). Glossary of wheelchair terms and definitions. Denver, CO. University of Colorado Denver. Retrieved from: https://www.ncart.us
  4. Wikipedia. (2020). Rolling resistance. Retrieved from https://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_resistance

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.