Home / Blog / Lipiec 2023 / Uzasadnienie stosowania balkonika Gemino 30 w chorobie Parkinsona

Uzasadnienie stosowania balkonika Gemino 30 w chorobie Parkinsona

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Choroba Parkinsona jest przewlekłą, postępującą chorobą neurodegeneracyjną. Ze względu na zaburzenie równowagi neuroprzekaźników w zwojach podstawy mózgu, motoryka jest zmieniona i objawia się różnymi zaburzeniami ruchowymi1.

Objawy typowe dla choroby Parkinsona obejmują sztywność mięśni (sztywność), zaburzenia ruchu (akinezja, hipokinezja, bradykinezja), niekontrolowane drżenie i pochyloną postawę; wszystkie przyczyniają się do zmniejszenia równowagi i funkcji. Dodatkowe objawy mogą obejmować trudności z mówieniem i połykaniem, zaburzenia ciśnienia krwi, trawienia, snu oraz zaburzenia psychiczne, w tym depresję i demencję. 2.

“Aby opóźnić kliniczną progresję ograniczeń ruchowych, niezbędne jest bezpieczne pozostawanie aktywnym”

W celu zapobiegania upadkom i zapobiegania wtórnym skutkom zaawansowanego wieku, braku aktywności lub wcześniejszych upadków, powszechnie przepisuje się balkonik 3. Balkonik jest lekki, często waży mniej niż 8 kg i można go złożyć, co ułatwia jego przechowywanie. Cztery 20-centymetrowe koła zwiększają podstawę podparcia użytkownika, poprawiając jego równowagę i mogą być bezpiecznie kontrolowane za pomocą hamulców ręcznych. Większość balkoników oferuje siedzisko wspierające użytkownika podczas odpoczynku w społeczności oraz kosz do łatwego przenoszenia przedmiotów osobistych.

Cechy te są szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na chorobę Parkinsona, gdzie niestabilność postawy i sztywność mięśni przyczyniają się do zmniejszenia równowagi i zmęczenia 4. Często zniechęca to osoby do aktywności i angażowania się w kontakty z rodziną i przyjaciółmi, zmniejszając ich sieci wsparcia, gdy najbardziej tego potrzebują.

Aby opóźnić kliniczną progresję ograniczeń ruchowych, niezbędne jest bezpieczne pozostawanie aktywnym. Typowy balkonik ogólnie kompensuje zaburzenia równowagi. Gemino 30 Parkinson  jest specjalnie dostosowany do zaburzeń ruchowych związanych z chorobą Parkinsona, aby zachęcać do bezpiecznego poruszania się - z pewnością siebie.

WSKAŹNIK LASEROWY

Akinezja, tak zwane "zamrożenie", często powoduje trudności w inicjowaniu lub wykonywaniu celowych ruchów5. Balkonik Gemino 30 Parkinson ma wbudowane laserowe wskaźniki ułatwiające przejście do płynnego wzorca chodu. Przezroczysta linia służy jako przewodnik dla dłuższych i dłuższych kroków, aby rzucić wyzwanie akinezji, przezwyciężyć zamrożenie i promować ciągłe chodzenie.

Wizualizacja linii lasera, aktywowana za pomocą przycisku na uchwytach.

UKŁAD HAMULCOWY SPOWALNIAJĄCY I ODWROTNY

Jeśli u użytkownika występuje hipokinezja, może ona objawiać się gwałtownymi szarpnięciami i/lub chwiejnym chodem. Osoby te często chodzą szybszymi, mniejszymi krokami bez odpowiedniego odstępu między stopami, co stwarza ryzyko potknięcia się. W miarę postępu choroby może to prowadzić do nawracających upadków.

Standardowy balkonik, który nie został zaprojektowany z myślą o tych deficytach równowagi, może odsuwać się od użytkownika i narażać go na upadek.

Hamulec​ spowalniający zastosowany w balkoniku Gemino 30 Parkinson zapewnia ochronę podczas hipokinezji, a także na zboczach, utrzymując użytkownika blisko balkonika. Regulowany opór pozwala uzyskać płynniejszy chód w stałym tempie, zarówno w domu, jak i poza nim 6.

Dodatkowo system odwórconego hamulca zatrzymuje balkonik natychmiast po zwolnieniu hamulców, zapewniając bezpieczeństwo podczas zamrożenia. Jeśli istnieje ryzyko niestabilności, balkonik nie może się zsunąć, zapewniając wsparcie, gdy jest ono najbardziej potrzebne.

Należy pamiętać, że podczas przepisywania sprzętu ważne jest, aby skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia w celu postawienia diagnozy klinicznej i jak najlepszego określenia produktu dla konkretnych potrzeb.

Clinical Support Information Citations

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4517533/ 
  2. (cf. "Guide to Physiotherapy for Parkinson's Disease" https://www.kssg.ch/system/files/media_document/2020-05/Leitfaden%20Parkinson.pdf).
  3. https://eurapa.biomedcentral.com/articles/10.1186/s11556-019-0222-5
  4. https://movementdisorders.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/mds.27461
  5. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00207454.2016.1275617
Leonie Vinchhi - Sunrise Medical Germany

Leonie Vinchhi - Sunrise Medical Germany

OT - Clinical Advisor

Po ukończeniu studiów licencjackich z zakresu terapii zajęciowej, Leonie zdobyła czteroletnie doświadczenie w specjalizacjach neurologicznych i geriatrycznych. Ma kolejne trzy lata doświadczenia we wczesnej rehabilitacji urazów rdzenia kręgowego, wspierając ludzi w ich pierwszym przejściu od przykutych do łóżka do samodzielnej mobilizacji, w tym doradzając w zakresie wyboru wózka i dostosowań w domu.

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.