Home / Resources / Kwiecień 2021 / Pomiary pediatrycznego systemu siedzisk

Pomiary pediatrycznego systemu siedzisk

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Systemy siedzisk są istotną częścią 24-godzinnych programów kontroli postawy. Zapewniają one dzieciom stabilną i funkcjonalną pozycję umożliwiającą dostęp do otoczenia i wykonywanie codziennych czynności. Systemy siedzisk są jednak korzystne tylko wtedy, gdy są prawidłowo dopasowane.

Zazwyczaj foteliki powinny być sprawdzane co sześć miesięcy w celu oceny zmian w rozmiarze lub kształcie dziecka. Jednak różnice w codziennej rutynie (takie jak przebywanie poza szkołą) mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zmiany kształtu ciała i zwiększyć częstotliwość, z jaką fotelik powinien być sprawdzany. W tym materiale przedstawiono kroki przeglądu fotelika wraz z niektórymi typowymi oznakami, że pediatryczny system siedzisk nie jest odpowiednio dopasowany i/lub może wymagać pewnych regulacji.

8 kroków do przeglądu pediatrycznego systemu siedzisk pod kątem dopasowania

  1. Spójrz na moją twarz. Czy wyglądam, że siedzę wygodnie i jestem zrelakoswana/-y, czy też nie jestem sobą?
  2. Następnie, czy moja pupa przylega do oparcia pleców, a tułów jest wyprostowany? Przesuwanie się do przodu może oznaczać, że zmieniłem kształt lub pas się poluzował. W razie potrzeby zmień pozycję.
  3. Teraz sprawdź mój pas - powinien być mocno przymocowany do górnej części ud, z miejscem na jeden palec. Jeśli jest zbyt luźny lub zbyt ciasny, może być konieczna ponowna ocena.
  4. Poczuj pod pupą i udami; czy obciążam się równomiernie z każdej strony? Ciężar powinien być równy, chyba że mam asymetrię.
  5. Następnie, ile miejsca jest za moimi kolanami (między przednią krawędzią poduszki a łydkami)? Jeśli jest tam więcej niż dwa palce szerokości, moje nogi urosły i moje siedzisko powinno zostać ponownie wyregulowane.
  6. Sprawdź miejsce pod przednią częścią ud. Czy utrzymuję tutaj ciężar ciała? To ważne. Jeśli łatwo jest wsunąć dłonie między uda a poduszkę, oznacza to, że moje nogi urosły i należy wyregulować podnóżki, aby poprawić rozkład nacisku.
  7. Wyczuj przestrzeń wokół moich podpór bocznych i miednicy - jeśli nie możesz łatwo wsunąć dłoni przy moim normalnym ubraniem, prawdopodobnie zmieniłam/-em kształt lub urosłam/-em i muszę zostać ponownie wymierzona/-y.
  8. Wreszcie, wracając do mojej twarzy, czy moja głowa jest umieszczona centralnie na podpórce pod głowę? Jeśli boki tułowia są zbyt nisko, głowa i tułów mogą opadać na bok, utrudniając siadanie.
Leckey seating system

Uwaga: każde dziecko i każda konfiguracja jest inna. Są to informacje ogólne i nie mają zastosowania do formowanych/wyprofilowanych siedzisk lub asymetrycznych konfiguracji.

pobierz ten artykuł w wersji pdf do druku

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.