Home / Resources / Październik 2021 / Wczesna interwencja: Działania w domu wspierające rozwój

Wczesna interwencja: Działania w domu wspierające rozwój

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

pobierz ten artykuł w formacie pdf do wydrukowania

Ten krótki przewodnik zawiera pomysły na wczesne aktywności rozwojowe, które pomagają promować rozwój fizyczny, społeczny, percepcyjny i poznawczy w różnych pozycjach.

Ćwiczenia te idealnie nadają się do wykonania przy użyciu Leckey Early Activity System. Jeśli jednak nie masz tego sprzętu, możesz improwizować, używając zwiniętych ręczników i twardych poduszek, aby zapewnić wymagane wsparcie.

Leżenie na plecach (Supinacja)

Użyj piankowej rolki lub ręcznika pod kolanami i poduszki podtrzymującej lub twardej poduszki pod głowę.

Poruszaj obiektem na boki, aby zachęcić do śledzenia wzrokowego.

Zachęcaj ręce i nogi do zbliżania się do linii środkowej, aby wzmocnić tułów i zapewnić symetrię ciała.

Przytrzymaj stopy dziecka i jeździj jak na rowerze, aby wzmocnić mięśnie tułowia i nóg. Świetny do komunikacji z Tobą!

Leżenie na boku

Manipuluj długim wałkiem piankowym lub ręcznikiem do pożądanego kształtu, aby podeprzeć plecy.

Przesuwaj obiekty z boku na bok, aby zachęcić do śledzenia wzroku i ruchów głowy. Upewnij się, że zmieniasz strony.

Umieść przedmioty w zasięgu ręki, aby zachęcić do celowych ruchów kończyn górnych.

Zachęcaj ręce i nogi do zbliżania się do linii środkowej, aby wzmocnić tułów i zapewnić symetrię ciała.

Czas na brzuszku (Pronacja)

Użyj piankowej rolki lub ręcznika pod klatką piersiową i jednej u podstawy stóp.

Przesuwaj przedmioty w polu widzenia dziecka, aby rozwijać kontrolę nad głową. Spróbuj podeprzeć dziecko na przedramionach. Zapachy i dźwięki również działają!

Pracuj nad usunięciem podparcia klatki piersiowej i wyprostowaniem ramion, aby utrzymać ciężar.

Wprowadź celowe sięganie po obu stronach, aby zachęcić dziecko do zmiany ciężaru ciała. Jest to ważny fundament raczkowania.

Siedzenie z wyprosotwanymi nogami

Rozwiń wałek w kształcie podkowy, aby podeprzeć dziecko w pozycji siedzącej. Gdy dziecko stanie się bardziej stabilne, możesz przesunąć mały wałek tuż przed jego pośladki, aby działał jak półka lub zapobiegał zsuwaniu się do przodu. Mniejszy wałek może być również używany do utrzymywania nóg w rozkroku.

Zwykłe siedzenie zapewnia dobre rozciągnięcie nóg i pozwala ramionom i dłoniom na swobodę i możliwość pracy nad drobnymi umiejętnościami motorycznymi.

Zachęcaj do celowego sięgania na każdą stronę, ponieważ zachęca to do przesuwania ciężaru, co jest ważnym prekursorem przejścia z pozycji siedzącej do leżącej/klęczącej.

Wraz ze wzrostem tolerancji na siedzenie, z czasem należy dążyć do usunięcia podpórek, aby dziecko stale rozwijało swoją siłę rdzenia.

4-punktowe przyklęknięcie

Podkowy lub piankowe rolki można umieścić pod tułowiem dziecka, gdy potrzebne jest wsparcie, a rolki powinny być używane przy stopach, aby utrzymać dziecko w stałej pozycji klęczącej.

Wspieranie 4-punktowej pozycji klęczącej pomoże wzmocnić niezbędne mięśnie ramion i bioder.

Wprowadź zmiany wagi po obu stronach, aby pomóc dziecku rozwinąć świadomość przestrzenną i równowagę.

W miarę rozwoju tolerancji należy dążyć do usuwania podpórek tam, gdzie jest to możliwe. Zawsze zachęcaj dziecko do trzymania głowy w pozycji pionowej. Bracia i siostry mogą chcieć się przyłączyć!

pobierz ten artykuł w formacie pdf do wydrukowania

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.