Udostepnij:
Take it offline!
This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.
Pobierz PDF
(zobacz Część 1 w poprzednich zasobach EIM - Wrzesień 2019)
Pośrednia kontrola środowiska
Bardziej złożony poziom kontroli środowiska nieuchronnie wchodzi w zakres domotyki, czyli szeregu rozwiązań informatycznych zaprojektowanych dla domów prywatnych. Domotyka ma na celu stworzenie prawdziwego systemu nerwowego "inteligentnego domu", czyniąc go bardziej elastycznym i dostosowującym się do potrzeb mieszkańców domu16,17 , ale aby korzystać z jego funkcji, osoba niepełnosprawna musi polegać na interaktywnych trybach między wózkiem a smartfonem/tabletem, które działają jako pośrednicy między użytkownikiem a środowiskiem. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób wózek i te urządzenia mogą się ze sobą łączyć. Połączenie uzyskuje się po prostu poprzez wyposażenie wózka w "moduł Bluetooth", który bardzo często jest również wbudowany w joystick i który pozwala wózkowi i smartfonowi komunikować się ze sobą. Smartfon wykrywa moduł Bluetooth wózka w taki sam sposób, w jaki identyfikowałby tradycyjną mysz bezprzewodową, dzięki czemu po sparowaniu urządzeń możliwe jest zarządzanie różnymi ustawieniami i gestami za pomocą tych samych elementów sterujących, które są używane do prowadzenia wózka. Osoba niepełnosprawna będzie musiała tylko widzieć ekran smartfona bez konieczności bezpośredniej interakcji z nim, ponieważ wszystkie funkcje będą dostępne za pośrednictwem własnego sterowania wózka, czy to joysticka, czy specjalnego / alternatywnego sterownika.
Po nawiązaniu połączenia Bluetooth między wózkiem elektrycznym a smartfonem możliwe jest zarządzanie środowiskiem domowym na dwa sposoby:
- za pomocą programu (aplikacji) zarządzającego technologią podczerwieni. Niektóre smartfony mają wbudowany moduł podczerwieni lub mogą być w niego wyposażone, dzięki czemu mogą działać jak uniwersalne piloty zdalnego sterowania (takie same jak moduły sterowania środowiskiem wbudowane w wózek)
- za pomocą aplikacji zarządzającej sterowaniem środowiskowym przez Wi-Fi. Każde urządzenie (inteligentny telewizor, kamera wideo, termostat itp.) może korzystać z dedykowanej aplikacji, ale różnica polega na możliwości tworzenia inteligentnych scenariuszy dzięki aplikacji zdolnej do koordynowania wielu urządzeń w sieci (np. oświetlenie, zamki do drzwi, monitoring wideo, termostaty itp.)
W obu przypadkach tryb interaktywny między wózkiem elektrycznym a urządzeniami gospodarstwa domowego (za pośrednictwem połączenia internetowego Wi-Fi lub podczerwieni) wymaga pośredniego przejścia wymagającego smartfona/tabletu podłączonego przez Bluetooth do wózka; układ ten można opisać jako pośrednią kontrolę środowiska.
![](/getmedia/87809b23-b91d-4866-a051-953f4970a881/From-pw-to-iot-part2.jpg)
Rysunek 7: pośrednia kontrola środowiska
Smartfony i tablety są zatem bramą do rewolucyjnego świata "internetu rzeczy" (IoT)18, który z pewnością przedstawia kilka bardzo interesujących aspektów, które mogą pomóc poprawić bezpieczeństwo i niezależność osób niepełnosprawnych. Internet rzeczy (IoT) to neologizm stworzony w celu nadania nazwy materialnemu światu połączonemu przez Internet; na przykład IoT może odnosić się do domu, który otwiera okna lub włącza światła i ogrzewanie, gdy tylko dowie się, że podłączone urządzenie przybyło, lub system nadzoru wideo, który wysyła komunikaty ostrzegawcze po uruchomieniu alarmu i łączy nas z domem, lub elektroniczny zamek do drzwi, który otwiera się automatycznie, aby zapewnić dostęp do służb ratunkowych, jeśli mieszkaniec potrzebuje pilnej pomocy medycznej. Innymi słowy, mówimy o przedmiotach, które dzięki połączeniu Wi-Fi mogą łączyć świat wirtualny i rzeczywisty w celu zarządzania rzeczywistymi "inteligentnymi scenariuszami". Te połączenia i scenariusze mogą być spersonalizowane w celu dopasowania do potrzeb osób niepełnosprawnych i są koordynowane przez aplikacje zainstalowane na inteligentnym urządzeniu obsługiwanym przez wózek przez Bluetooth; niektóre z najpopularniejszych aplikacji w tej kategorii to Google Home App, iOS Home App, Samsung Smart Home i Smart Home Solution.
![](/getmedia/a4029c42-d473-43c2-b71b-42d5322e62e5/From-pw-to-iot-part2-2-jpg.png)
Rysunek 8: reprezentacja IoT (zdjęcie zaczerpnięte z www.leseco.ma)
Nawet branża pomocy w poruszaniu się stała się ostatnio bardziej zainteresowana tym, co IoT ma do zaoferowania. Jednym z przykładów jest z pewnością "Remote Seating App" (dostępna na Android i iOS) od Switch-It, którą można pobrać za darmo ze Sklepu Play lub Apple Store. Umożliwia ona smartfonom i tabletom odbieranie danych z wózków elektrycznych. Aplikacja mierzy i śledzi czas trwania zmian kątów siedzenia w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia użytkownika poprzez zarządzanie ciśnieniem, szczególnie w przypadku użytkowników wysokiego ryzyka. Wózek łączy się z aplikacją za pośrednictwem dedykowanego modułu Bluetooth (nie jest to ten sam moduł, o którym niedawno mówiono w przypadku kontroli otoczeniem) umieszczonego w specjalnej konsoli wózka (Switch Box Ctrl5). Dzięki tej technologii wózek powiadamia użytkownika o konieczności zmiany pozycji. Dostępne są zarówno powiadomienia dźwiękowe, jak i wizualne. Aplikacja umożliwia generowanie raportów (PDF), które mogą być udostępniane lekarzowi osoby niepełnosprawnej w celu monitorowania rozkładu nacisku, oceny wydajności i wszelkich zmian, które należy wprowadzić.
![](/getmedia/3150d21d-ba1e-410d-8ffb-4179ed0f8486/From-pw-to-iot-part2-2_1.jpg)
Wnioski
Obecnie istnieją trzy szerokie kategorie elektroniki rozszerzalnej dla wózków i pokrywają one prawie cały rynek tych urządzeń: R-Net P&G, Dynamic, QLogic. Od kilku lat wszystkie te rozwiązania elektroniczne są w stanie współpracować z głównymi systemami operacyjnymi urządzeń ICT (Android, iOS, OS X i Windows), ale mają pewne charakterystyczne cechy, które należy dokładnie rozważyć przy porównywaniu i wyborze wózka. Różne rozszerzalne rozwiązania elektroniczne w połączeniu z różnymi systemami operacyjnymi wiążą się ze znacznymi różnicami w odniesieniu do funkcji wskazywania, klikania i gestów, co może być niezwykle ważne w przypadku poważnej niepełnosprawności, zwłaszcza gdy nie jest możliwe zainstalowanie czujników dedykowanych niektórym funkcjom.
Uważamy, że istotne jest, aby dowiedzieć się, które urządzenia ICT użytkownik chce zastosować podczas fazy oceny prowadzącej do wyboru wózka. Podobnie jak testy jazdy na wózku, przeprowadzane na coraz bardziej skomplikowanych torach, mają kluczowe znaczenie dla podkreślenia różnych cech i osiągów różnych modeli i różnych konfiguracji jazdy 19, testy łączności i korzystania ze smartfonów i tabletów są zdecydowanie niezbędnym krokiem w kierunku wyboru najbardziej odpowiedniego wózka z napędem elektrycznym.
Ocena urządzeń wspomagających poruszanie się jest złożonym procesem, w którym należy wziąć pod uwagę wiele czynników dotyczących zarówno osób niepełnosprawnych, jak i ich sytuacji życiowej, co oznacza, że osoby odpowiedzialne za ocenę tych pomocy powinny skupić się na potrzebach danej osoby, które należy dokładnie zbadać: nie jest to strata czasu, ale sposób na zabezpieczenie prawa do osobistej mobilności osób niepełnosprawnych (art. 19-20 Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych z dnia 13 grudnia 2006 r.).