Jani Peltopuro

JANI PELTOPURO

Kolarstwo ręczne
Jani Peltopuro
"Ugnij się, ale nigdy nie łam – nigdy się nie poddawaj."
#TeamSunrise

CZERPANIE RADOŚCI Z NIEDOGODNOŚCI

Piętnaście lat po wypadku, w 2004 roku, odkryłem sport paraolimpijski, który naprawdę do mnie przemówił za sprawą prędkości i poziomu trudności: kolarstwo ręczne. Jako pierwszy fiński kolarz ręczny od 2009 roku biorący udział w zawodach międzynarodowych marzyłem o udziale w igrzyskach paraolimpijskich. Nie zakwalifikowałem się do Londynu w 2012 roku, ale nie przestawałem ciężko pracować i zakwalifikowałem się do Rio, gdzie zająłem ósme miejsce w wyścigu drogowym na 60 km. Kocham sport i nie przestaję pracować, by w Tokio w 2020 roku powalczyć o jak najwyższą lokatę.

Rywalizacja na najwyższym poziomie jest niczym życie w pigułce: musisz dać z siebie absolutnie wszystko. A żeby odnieść sukces, trzeba pracować dalej, gdy inni rozważają rezygnację. Aby to było możliwe, trzeba żyć chwilą i czerpać radość nawet z niedogodności.

#TeamSunrise

OJCIEC, INŻYNIER, SPORTOWIEC

W dzieciństwie moją pasją był hokej na lodzie, ale kiedy w wieku szesnastu lat doznałem urazu w wypadku motocyklowym, który doprowadził do paraplegii, dyscyplina ta stała się dla mnie niedostępna. Po rehabilitacji wróciłem do szkoły i uprawnia sportu, jakim były wyścigi na wózkach inwalidzkich. Osiągnąłem nawet pewne sukcesy na mistrzostwach Finlandii. Po jakimś czasie postanowiłem skupić się na nauce. Zdobyłem tytuł magistra inżyniera i zacząłem pracę w dużej firmie inżynieryjnej.

Moim wyzwaniem jest potrójne życie ojca, inżyniera i sportowca. Moja żona i dzieci w wieku dziewięciu i sześciu lat w pełni popierają sport, a życie rodzinne dobrze równoważy nerwową pracę oraz stres związany ze sportem na wysokim poziomie.

"Po prostu uwielbiam sport i poczucie wolności, jakie daje kolarstwo."
My sports wheelchair
"Lubię prędkość we wszystkich jej formach, szczególnie sporty motorowe i jazdę na rowerze ręcznym - dlatego mój QUICKIE Shark jest dla mnie idealny. Jest szybki, stabilny i dobrze wygląda!"
Czytaj więcej
Mój codzienny wózek inwalidzki
"Lekka, stabilna jazda - czego tu nie lubić w moim wózku QUICKIE Krypton R?"

DROGA DO ZWYCIĘSTWA

2015
C1 Race (Greece)
Winner