Jordanne Whiley MBE

JORDANNE WHILEY MBE

Tenis
Jordanne Whiley MBE
"Poczuj strach, ale i tak to zrób."
#TeamSunrise

MŁODA MISTRZYNI

Jordanne została wypatrzona przez łowcę talentów w wieku dwunastu lat i wystarczyły dwa lata, by po raz pierwszy została mistrzynią kraju i to najmłodszą w historii. Dwa lata później Jordanne zdobyła swój pierwszy tytuł międzynarodowy, zostając w wieku szesnastu lat mistrzynią świata juniorów. Na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2012 Jordanne zdobyła brązowy medal w swojej ojczyźnie, a następnie po raz kolejny zapisała się w historii jako pierwsza brytyjska zwyciężczyni turnieju wielkoszlemowego w tenisie na wózkach (w deblu) w 2014 roku, a następnie w 2015 roku (w singlu).

W czerwcu 2015 roku w ramach listy urodzinowej królowej otrzymała Order Imperium Brytyjskiego, a obecnie zajmuje czwarte miejsce w rankingu światowym. Jordanne chce jeszcze wiele osiągnąć w swojej karierze, przy czym gra jest dla niej równie ważna jak dawanie dobrego przykładu. „Tenis zmienił moje życie i może też zmienić życie wielu innych osób. Jestem teraz pewniejsza siebie i mam możliwość reprezentowania swojego kraju. Chcę pokazywać innym kobietom, że mogą odnieść sukces, jaki tylko chcą, a co najważniejsze – mogą być szczęśliwe nie ulegając presji społeczeństwa odnośnie do ich wyglądu”.

#TeamSunrise

W WIEKU ZALEDWIE 3 LAT

Urodzona 11 czerwca 1992 roku w Birmingham, Jordanne Whiley związała się z tenisem w bardzo wczesnym wieku. Urodziła się z wrodzoną łamliwością kości i po raz pierwszy odkryła tenis w wieku trzech lat dzięki swojemu ojcu Keithowi (byłemu brązowemu medaliście paraolimpijskiemu w sprincie). „Zaczęłam grać w tenisa na wózkach dzięki tacie. On grał, a ja go zwyczajnie naśladowałam. Był nawet moim trenerem do czasu, gdy skończyłam dwanaście lat. Zawsze lubiłam sporty indywidualne, a tenis stanowił wyzwanie”.

"Tenis zmienił moje życie i może też zmienić życie innych osób."
My sports wheelchair
"Dlaczego używam wózka RGK Grandslam? Na boisku łatwo się porusza i szybko skręca."
Czytaj więcej
Mój codzienny wózek inwalidzki
"Mój wózek inwalidzki RGK Tiga FX jest super lekki i składa się do minimalnych rozmiarów. Jest idealny do wszelkiego rodzaju podróży."

DROGA DO ZWYCIĘSTWA

2016
2016 Paralympic Games

Bronze - Tennis Double

2015
Australia Open (Doubles)
Champion
2015
British Open Singles
Champion
2015
Japan Open (Doubles)
Champion
2015
US Open Singles
Champion
2015
USN Bolton Arena
Singles & Doubles Champion
2015
Wimbledon Wheelchair Ladies (Doubles)
Champion
2014
Australia Open (Doubles)
Champion
2014
French Open (Doubles)
Champion
2014
US Open (Doubles)
Champion
2014
Wimbledon Wheelchair Ladies (Doubles)
Champion
2012
Korea Open (Doubles)
Champion
2012
Paralympic Games (London)
Doubles - Bronze Medal