Home / Blog / March 2024 / True Blue: Bezprzewodowe sterowanie głową do wózka elektrycznego

True Blue: Bezprzewodowe sterowanie głową do wózka elektrycznego

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Sterowniki na głowę do wózków inwalidzkich z napędem: trochę tła

Oparte na głowie i szyi systemy sterowania wózkami elektrycznymi istnieją niemal tak długo, jak same wózki z napędem. Technologia pneumatyczna lub technologia "sip and puff", której korzenie sięgają lat 60. ubiegłego wieku (1), umożliwia obsługę technologii wspomagającej przy użyciu jedynie serii określonych oddechów wprowadzanych do słomki (2). Oddechy działają jak 4 przełączniki do obsługi wózka (3). Wciąż używany, system ten wymaga dobrej kontroli oddechu, cierpliwości, aby nauczyć się nieproporcjonalnych ruchów wózka (tak/nie w określonym kierunku zamiast łagodnej stopniowanej kontroli w zakresie 360 stopni), a niektórzy uważają obecność słomki za uciążliwą. Wkrótce potem różne wersje kontrolerów podbródkowych pozwoliły na zamontowanie w pełni proporcjonalnego joysticka na poziomie podbródka, co zapewniło bardziej intuicyjne sterowanie, które reagowało prędkością i kierunkiem dokładnie na ruchy joysticka. (4) Jednak nadal może to być trudne. Elementy sterujące na podbródku mogą wyślizgiwać się z miejsca, być niewygodne, męczące lub podrażniać skórę.

Później, układy sterowników głowy, takie jak Switch-It switched head array, umożliwiły obsługę wózka elektrycznego bez sprzętu przed twarzą użytkownika. Miały one dodatkową zaletę w postaci pozytywnego wpływu na kontrolę głowy w niektórych przypadkach. Utracono jednak proporcjonalność kontroli podbródka. Od niedawna układy sterowania oparte na zagłówku, które wykorzystują niezależnie programowalne czujniki siły i zbliżeniowe, takie jak Dual-Pro, zapewniają w pełni proporcjonalną, zniuansowaną kontrolę.

Najnowsza generacja sterownikow głowy jest innowacyjna, ale ma też swoje ograniczenia. Chociaż konsekwentne pozycjonowanie jest generalnie łatwiejsze dzięki układowi głowy niż kontroli podbródka, nadal można je wyciągnąć z miejsca na podnośnikach lub przy nieostrożnym obchodzeniu się. Użytkownicy, którzy znacznie zmieniają pozycję głowy w ciągu dnia, mogą stracić orientację potrzebną do sterowania wózkiem. Boczne poduszki zagłówka mogą zapewnić okres odpoczynku, ale również wydają się nieporęczne.

Opcja bezprzewodowego zestawu słuchawkowego Bluetooth: Switch-It Vigo

Nowy typ w pełni bezprzewodowego zestawu słuchawkowego do sterowania wózkiem elektrycznym umożliwia całkowicie bezprzewodową obsługę. Wykorzystując technologię Bluetooth, umożliwia obsługę wózka elektrycznego i funkcji siedzenia.

Jak to działa?

Switch-It Vigo wykorzystuje żyroskop i Bluetooth, aby zapewnić bezprzewodowy, proporcjonalny kontroler ruchów głowy wbudowany w zestaw słuchawkowy. Małe czujniki żyroskopowe mierzą ruchy w trzech wymiarach. Następnie zestaw słuchawkowy przesyła te informacje przez Bluetooth do małego odbiornika, który podłącza się do ekranu sterowania wózkiem inwalidzkim Omni 2. Ten ekran jest powszechnie używany ze wszystkimi specjalnymi urządzeniami wejściowymi na wózkach elekrycznych Sunrise Medical. Informacje o ruchach głowy umożliwiają w pełni proporcjonalną jazdę. Może również sterować telefonem komórkowym za pomocą Bluetooth, podobnie jak inne elementy sterujące, ale ma dodatkowo mały mikrofon w zestawie słuchawkowym dla wyraźnego odbioru głosu. Vigo posiada własne oprogramowanie do precyzyjnego programowania za pomocą klucza sprzętowego USB podłączonego do komputera. Ten sam klucz sprzętowy umożliwia użytkownikowi obsługę myszy komputerowej, nawet bez dalszego programowania ogólnego systemu sterowania wózkiem, czego wymagają inne specjalne urządzenia wejściowe.

Jak się to wymawia?

Vēgo Jest wymawiane przy użyciu długiego dźwięku e. Chociaż nasz brytyjski autor zauważył, że Wielka Brytania lubi czasami trochę zbuntować się, więc Vigo rymuje się z "I go".

Kto używałby kontrolera Vigo?

Podobnie jak w przypadku innych opcji sterowania głową, osoba, która ma dość dobrą lub dobrą kontrolę głowy bez bólu, ale nie jest w stanie używać kończyn do sterowania joystickiem, może odkryć, że może samodzielnie obsługiwać wózek za pomocą Vigo.

Dodatkową zaletą jest możliwość ponownej kalibracji w ciągu dnia, więc nawet jeśli dana osoba zmieni pozycję, wózek nadal będzie działał dobrze. Działa na małych, delikatnych ruchach, więc najlepiej nadaje się dla osób z dobrą koordynacją. 

Chociaż może działać przy bardzo subtelnych ruchach, użytkownik musi mieć stały ruch bez bólu w zgięciu / wyprostowaniu szy i zgięciu bocznym w każdym kierunku. Jest to lekka jednostka oddzielona od wóżka, co eliminuje obawy o ciągnięcie jej przez rodzinę, asystentów lub inne osoby. Gdy zagłówek jest oddzielony od wóżak, jego lekkość oznacza, że musi być umieszczony w bezpiecznym miejscu, aby zapobiec uszkodzeniu, więc musi istnieć rutyna zapewniająca jego bezpieczne przechowywanie. Konieczne jest również nocne ładowanie baterii (przez standardowe złącze mini-USB). Oto kilka przykładów diagnoz osób, które z powodzeniem korzystały z Vigo:

  • Urazy rdzenia kręgowego SCI
  • Porażenie mózgowe CP
  • Stwardnienie rozsiane MS
  • Urazowe uszkodzenie mózgu TBI lub udar mózgu
  • Urazy nerwów obwodowych
  • Stwardnienie zanikowe boczne ALS/choroba neuronu ruchowego MND

Jakie są inne względy kliniczne?

Ponieważ Vigo nie jest wyposażony w zagłówek, ważne jest, aby upewnić się, że wóżek ma o dobrze dopasowany zagłówek. Zapewnia to możliwość odpoczynku, gdy wózek nie jest używany oraz orientację podczas prowadzenia wózka. Ponieważ Vigo wykorzystuje prawe i lewe zgięcie boczne do obracania wózka, należy rozważyć zagłówek z bocznym podparciem szyjnym (boczne poduszki szyjne), aby zapewnić wygodne użytkowanie przez długi czas, np. gama Whitmyer S.O.F.T.

System Whitmyer S.O.F.T. 3 Pad z bocznymi poduszkami szyjnymi

Tak więc, jeśli twój klient potrzebuje kontrolera głowy, chce niskoprofilowej opcji bez przewodów i łatwej łączności z komputerem, nowy Vigo jest kontrolerem do rozważenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa Vigo? Zapoznaj się z naszym artykułem na temat komponentów systemu i ich współpracy.

Clinical Support Information Citations

  1. The South West Film and Television Archive. (1975). Sip-and-Puff Assistive Technology [Film]. British Film Institute. Retrieved 21st June 2023 from: https://player.bfi.org.uk/free/film/watch-sip-and-puff-assistive-technology-1975-online
  2. Rodrigo, S. E., & Herrera, C. V. (2008). Wheelchairs: history, characteristics, and technical specifications. In Smart Wheelchairs and Brain-Computer Interfaces (pp. 257-290). Academic Press.
  3. Arshak, K., Buckley, D., & Kaneswaran, K. (2006). Review of assistive devices for electric powered wheelchairs navigation. The ITB Journal7(1), 3.
  4. Lipskin, R. (1970). An evaluation program for powered wheelchair control systems. Bull. Prosth. Res6, 121-219.
Faith Brown - Sunrise Medical UK i Éire

Faith Brown - Sunrise Medical UK i Éire

OT, MSc Health Research - Clinical & Education Lead

Faith Brown jest terapeutą zajęciowym zarejestrowanym w HCPC z ponad 20-letnim międzynarodowym doświadczeniem w dziedzinie siedzisk i mobilności, w tym w brytyjskiej Narodowej Służbie Zdrowia, a także w sektorze prywatnym i pozarządowym. Pracowała ze wszystkimi grupami wiekowymi i poziomami złożoności, w tym prowadząc specjalny dział siedzisk NHS.
Jessica Presperin Pedersen - Sunrise Medical USA

Jessica Presperin Pedersen - Sunrise Medical USA

OTD, MBA, OTR/L, ATP/SMS - Director of Clinical Education - North America

Z ponad 40-letnią praktyką kliniczną jako OT, Jessica Presperin Pedersen pracowała we wszystkich sektorach branży wózków i siedzisk jako główny klinicysta, dostawca, konsultant produkcyjny, przedstawiciel projektowy i edukator.

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.