Home / Blog / Mobilność pediatryczna

Education in Motion

Kiedy jest właściwy czas na przepisanie chodzika?

Kiedy jest właściwy czas na przepisanie chodzika?

29.04.2022

Jako fizjoterapeuta dziecięcy, jednym z najczęstszych pytań zadawanych mi przez rodziców jest: "Czy moje dziecko będzie chodzić?". Oczywiście jest to jeden z najbardziej emocjonalnych tematów. Marzenie o zobaczeniu, jak ich dziecko stawia pierwsze kroki, jest czymś, czego wszyscy rodzice mają nadzieję być świadkami. Jest to również bardzo emocjonalny temat dla nas, fizjoterapeutów.

Czytaj dalej
Jak wybrać zależne urządzenie mobilne? Przegląd opcji

Jak wybrać zależne urządzenie mobilne? Przegląd opcji

17.01.2022

W wielu przypadkach zalecenie urządzenia ułatwiającego poruszanie się dla niemowlęcia, które jest zależne od opiekuna, jest proste. W końcu oczekuje się, że sześciomiesięczne dziecko z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi lub bez nich będzie potrzebować wózka do poruszania się w społeczności. W miarę jak niemowlęta stają się małymi dziećmi, przedszkolakami, dziećmi i nastolatkami, decyzja między zależnym a niezależnym urządzeniem do poruszania się dla osoby niepełnosprawnej może stać się nieco bardziej złożona. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie przeczytaj  HJak wybrać zależne urządzenie do poruszania się: identyfikacja potrzeb.Pod koniec części 1 tej serii Linda wspomniała, że istnieją trzy nadrzędne kategorie zależnych urządzeń do poruszania się: wózki adaptacyjne, transportowe wózki inwalidzkie i wózki ręczne (uchylne i standardowe). W tym poście przyjrzymy się bliżej dwóm kategoriom zależnych urządzeń do poruszania się, które mogą podlegać kompleksowej technologii rehabilitacyjnej (CRT): wózkom adaptacyjnym i wózkom ręcznym.

Czytaj dalej
Jak wybrać zależne urządzenie mobilne? Identyfikacja potrzeb

Jak wybrać zależne urządzenie mobilne? Identyfikacja potrzeb

17.01.2022

Podczas przeglądania informacji o nowym pacjencie, jednym z pierwszych pytań, na które stara się odpowiedzieć zespół oceniający, jest: "Czy klient będzie potrzebował wózka manulanego czy elektrycznego?". W zależności od wielu czynników, takich jak wiek i diagnoza, określenie odpowiedniego rozwiązania w zakresie mobilności przed pierwszą wizytą u pacjenta może być stosunkowo proste. Jednak określenie wózka wózka manualnego i elektrycznego nie jest tak proste, gdy oprócz upośledzenia ortopedycznego dana osoba ma zdiagnozowane zaburzenia rozwojowe, poważne upośledzenie funkcji poznawczych, niepełnosprawność intelektualną itp. W takich przypadkach zespół prawdopodobnie będzie musiał przenieść początkowy nacisk na odpowiedź na pytanie: "Czy przy odpowiednich komponentach, konfiguracji i szkoleniu użytkownik wykazuje potencjał do niezależności w zakresie mobilności, czy też bardziej odpowiednie jest zależne urządzenie mobilne?".Ta dwuczęściowa seria blogów skupi się na określeniu, kiedy zależne urządzenie mobilne jest odpowiednie oraz na wskazówkach dotyczących wyboru najlepszego stylu zależnej bazy mobilności.

Czytaj dalej
Tworzenie planu zarządzania postawą w celu wsparcia neutralnej pozycji miednicy

Tworzenie planu zarządzania postawą w celu wsparcia neutralnej pozycji miednicy

30.09.2021

Dla wielu terapeutów jest to niezwykle frustrujące, gdy po przeprowadzeniu produktywnej sesji terapeutycznej ustawiamy dziecko o nietypowym rozwoju w "optymalnej" pozycji siedzącej, a wkrótce potem okazuje się, że dziecko w niczym nie przypomina tego, jak zostało ustawione na początku. Powoli zauważamy, że miednica zaczyna przechylać się do tyłu, dziecko przesuwa się do przodu na swoim siedzisku, tułów zaczyna się zaokrąglać (powodując kifozę piersiową), kręgosłup szyjny jest nadmiernie wyprostowany, a podbródek wystaje do przodu. W końcu opiekun dziecka lub nauczyciel przyprowadza dziecko z powrotem na terapię i prosi nas, terapeutów, o "naprawienie" systemu siedziska.

Czytaj dalej
Rola miednicy w planie kontroli postawy ciała

Rola miednicy w planie kontroli postawy ciała

13.09.2021

Całodobowa terapia posturalna to zaplanowany program, który uwzględnia wszystkie istotne pozycje, z których dziecko korzysta w ciągu dnia i interweniuje w celu poprawy lub utrzymania kształtu ciała przy jednoczesnym promowaniu rozwoju funkcjonalnego dziecka. Plan postępowania posturalnego stara się włączyć neutralną pozycję ciała do trzech podstawowych orientacji posturalnych: leżenia, siedzenia i stania. Wiemy jednak, że rola miednicy jest istotna w tworzeniu tych pozycji i zasługuje na naszą pełną uwagę, gdy próbujemy włączyć strategie pozycjonowania do aktywności dziecka, od kąpieli po zabawę na podłodze i ruch w pozycji pionowej.

Czytaj dalej

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.