Home / Blog / Październik 2021 / Tworzenie planu zarządzania postawą w celu wsparcia neutralnej pozycji miednicy

Tworzenie planu zarządzania postawą w celu wsparcia neutralnej pozycji miednicy

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Dla wielu terapeutów jest to niezwykle frustrujące, gdy po przeprowadzeniu produktywnej sesji terapeutycznej ustawiamy dziecko o nietypowym rozwoju w "optymalnej" pozycji siedzącej, a wkrótce potem okazuje się, że dziecko w niczym nie przypomina tego, jak zostało ustawione na początku. Powoli zauważamy, że miednica zaczyna przechylać się do tyłu, dziecko przesuwa się do przodu na swoim siedzisku, tułów zaczyna się zaokrąglać (powodując kifozę piersiową), kręgosłup szyjny jest nadmiernie wyprostowany, a podbródek wystaje do przodu. W końcu opiekun dziecka lub nauczyciel przyprowadza dziecko z powrotem na terapię i prosi nas, terapeutów, o "naprawienie" systemu siedziska.

Dokonujemy ponownej oceny i zdajemy sobie sprawę, że chociaż wszystkie pomiary i kąty są dokładne, nie byliśmy w stanie kontrolować miednicy - winowajcy tego złego ustawienia. Jak przedstawiliśmy na naszym blogu, Rola miednicy w planie zarządzania postawą, miednica jest podstawą dobrego pozycjonowania. Wiemy, że głowa i tułów również wypadają z wyrównania, gdy nie znajdują się w neutralnej pozycji. Dlatego tak ważne jest utrzymanie neutralnej pozycji miednicy.

Jakie są rozwiązania pozwalające utrzymać neutralną pozycję miednicy?

Upewnij się, że wszystkie pomiary są dokładne

Jeśli głębokość siedziska jest zbyt duża lub zbyt mała, może to spowodować przesunięcie miednicy do tyłu. Jeśli szerokość siedziska jest zbyt wąska, możemy zauważyć, że miednica zaczyna się obracać, aby się dopasować. Jeśli szerokość siedziska jest zbyt duża, miednica może mieć zbyt dużo miejsca i zacząć się przekrzywiać, aby znaleźć stabilny punkt, co prowadzi do pochylenia.

Zapewnij odpowiednie wsparcie miednicy ze wszystkich stron

Tylne, boczne, przednie i dystalne. Istotne jest, aby powierzchnia siedziska była równa i twarda, a jednocześnie umożliwiała objęcie miednicy przez siedzisko. Niezbędna jest również twarda powierzchnia tylna, aby zapobiec przechylaniu się miednicy do tyłu. Boczne podparcia bioder mogą pomóc w utrzymaniu miednicy w linii środkowej, a tym samym zapobiec jej przechyleniu na jedną stronę, tworząc skośność, a przednie podparcie miednicy może zapobiec jej rotacji.

Zapewnij urządzenia wspierających postawę

Korzystanie z podparcia tułowia lub miednicy pomoże utrzymać pożądaną pozycję miednicy. Podpory te powinny być na tyle bezpieczne, aby nie pozwalały na ruch. Należy jednak zauważyć, że okresowe przerwy w pozycji i zmiana pozycji są wymagane dla zapewnienia komfortu i monitorowania.

Upewnij się, że wszystkie dodatkowe podpory postawy są używane prawidłowo

Jeśli dodatkowe wsparcie nie ma prawidłowego kierunku ciągnięcia lub nie jest wystarczająco ciasne, może pogorszyć pozycję, która jest korygowana. Typowe błędy obejmują zbyt wysokie podparcie miednicy, zbyt luźne podparcia i pasy umieszczone do góry nogami lub pod niewłaściwym kątem.

Zapewnij dobre podparcie dla kończyn dolnych i stóp

Gdy stopy są uziemione, miednica może być utrzymywana w lepszym ustawieniu. Korzystanie z dodatkowego wsparcia (sandały, ochraniacze na kostki, paski na stopy) może pomóc w utrzymaniu pozycji kończyn dolnych. Jeśli kończyny dolne wyprostują się w biodrach i kolanach, miednica może przechylić się do tyłu, powodując poślizg.

Dostosowanie miednicy, jeśli nie może ona osiągnąć neutralności

Asymetrie muszą być zredukowane tak bardzo, jak to możliwe, ale kąty systemu siedziska powinny być zgodne z nieredukowalnymi przykurczami. Jeśli nieredukowalna asymetria nie zostanie uwzględniona, dziecko będzie szukało komfortu pod innym kątem ciała i nieuchronnie będzie kompensować, aby to osiągnąć.

Niektóre zalecenia naszych ekspertów w tej dziedzinie obejmują:

  • Upewnij się, że pozycja miednicy jest pierwszą i ostatnią rzeczą, którą sprawdzasz podczas oceny.
  • Przeniesienie na siedzisko (podnoszone, przesuwane lub stojące) jest najlepszą okazją do zoptymalizowania pozycji miednicy.
  • Edukacja personelu i opiekuów nie tylko na temat tego, jak ustawić podpory, ale także dlaczego tam są, przyniesie korzyści w dłuższej perspektywie.
  • W miarę możliwości używaj pochylenia, aby ustawić miednicę w neutralnej pozycji i z powrotem w systemie siedziska.
  • Wykorzystaj "Paszport siedziska", aby zapewnić jasne instrukcje dotyczące tego, jak i dlaczego dziecko musi być ułożone zgodnie z planem.

Podobnie jak w przypadku wszystkich planów posturalnych, ważne jest przeprowadzenie kompleksowej oceny maty przed zaleceniem pozycji dla dziecka. Pomoże to określić cele planu, alternatywne pozycje, częstotliwość pozycjonowania i oczekiwane rezultaty.

 

Linda Bollinger, PT, DPT, ATP/SMS
Pediatric Sales Specialist
Sunrise Medical
usLeckeyTeam@sunmed.com

linda
 

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.