Home / Blog / Czerwiec 2020 / Mikroklimat skóry i siedzenie na wózku, część 1

Mikroklimat skóry i siedzenie na wózku, część 1

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Świnie mają podobną strukturę skóry do naszej.

Czasami są one częścią badań, takich jak eksperyment na Uniwersytecie Tohoku, w którym bezwłose świnie z suchą skórą otrzymywały szereg leczniczych środków nawilżających1.

Ich wkład nie zawsze kończy się na miękkiej jak masło skórze; łatwo jest znaleźć w Internecie debatę wśród tatuażystów na temat zalet syntetycznych arkuszy treningowych w porównaniu z rzeczywistymi próbkami skóry świń, wraz ze wskazówkami dotyczącymi budowania relacji z lokalnym rzeźnikiem.

Ze względu na tę harmonię z naszą własną anatomią, świnie były również częścią badań nad czynnikami ryzyka rozpadu ludzkiej skóry.

W badaniu przeprowadzonym na University of Minnesota, dotyczącym wpływu temperatury, na sześć obszarów o identycznej wielkości wywierano nacisk mechaniczny o sile 100 mmHG2. Jedyną zmienną była temperatura każdego miejsca. W temperaturze 25°C (77°F) badanie wykazało brak znaczących uszkodzeń. W temperaturze 45°C (113°F) różnica była dramatyczna, opisana jako "uszkodzenie skóry i tkanek głębokich o pełnej grubości".

Mikroklimat skóry

Podwyższona temperatura skóry zwykle pojawia się wraz ze wzrostem poziomu wilgoci również z powodu pocenia się. Dlatego te dwa czynniki są często traktowane łącznie w dyskusji na temat czynników ryzyka odleżyn i określane jako "mikroklimat "3.

Łatwo to sobie wyobrazić. W ciepłych temperaturach kilkugodzinna podróż samochodem może zamienić typowo nieprzemakalne dżinsy w pułapkę ostrych, wilgotnych zmarszczek na tyle niewygodnych, że poczujemy ulgę na następnym postoju, nawet jeśli zimne napoje są trzy razy droższe niż na miejscu.

Dzieje się tak, ponieważ ograniczony przepływ powietrza jest niewystarczający do rozproszenia ciepła z ciała kierowcy, które jest dociskane do izolującego piankowego fotela samochodowego. Pot ma ograniczone możliwości odparowania, gdy już się utworzy, tworząc mini-atmosferę o podwyższonej temperaturze i wilgotności. Kontrastuje to z innymi częściami ciała narażonymi na tę samą temperaturę otoczenia, takimi jak ramiona, gdzie przepływ powietrza zapewnia skuteczniejsze chłodzenie.

Osoby najbardziej narażenw na ryzyko

Klienci korzystający z wózków w celu poruszania się zazwyczaj muszą codziennie siedzieć przez długi czas. Oznacza to, że Ci z nas, którzy pełnią rolę kliniczną, aby wspierać użytkowników wózków, muszą być świadomi potencjalnego negatywnego wpływu mikroklimatu w miejscach siedzących.

Schorzenia podstawowe mogą same w sobie tworzyć dodatkowe fizjologiczne czynniki ryzyka, które zmniejszają zdolność do zarządzania mikroklimatem. Na przykład, problemy z trzymaniem moczu zwiększają poziom wilgotności skóry z powodu ekspozycji na mocz. Klienci z urazami rdzenia kręgowego powyżej poziomu T6 mają upośledzone szlaki neuronalne do i z podwzgórza, które pomagają regulować temperaturę ciała4.

Osoby, które wymagają wysoce podpartych systemów siedzeń i mają upośledzoną zdolność do odsuwania się od powierzchni siedzeń, mogą mieć większe trudności z przepływem powietrza niż inni użytkownicy wózków. Może to w szczególności dotyczyć ściśle dopasowanych systemów modułowych, formowanych na zamówienie i systemów typu tilt-in-space.

Na przykład: jako młody terapeuta uformowałem klientowi jego pierwsze rzeźbione siedzisko piankowe. Pomimo złożonej postawy kifoskoliotycznej i wrodzonej choroby nerwowo-mięśniowej, wcześniej używał on podstawowego wózka składanego (lub łóżka) do siedzenia. Po otrzymaniu siedziska mógł siedzieć znacznie dłużej bez bólu, jedzenie było łatwiejsze, a jego rodzina była zadowolona z jego znacznie lepszej zdolności do angażowania się... aż nadeszło lato.

Była to terapia kontraktowa w klimacie pustynnym, a oni byli jedną z niewielu rodzin żyjących bez klimatyzacji. Pacjent nie mógł tolerować nowego siedzenia.

JAY Fusion Cushion with Cryo Technology

Co mogło być alternatywą? W tym przypadku gdy mikroklimat był istotnym czynnikiem i gorsze byłyby pewne kompromisy w zakresie wsparcia. Niektóre potencjalne opcje obejmują:

 • Formowanie tylko pleców i mniej agresywne konturowanie
 • Otwory wentylacyjne w podstawie
 • Alternatywny materiał do formowania
 • Pokrowce 3-D Microclimatic oraz otwory wentylacyjne w piance
 • Zastosowanie poduszki modułowej, takiej jak JAY GS, z wkładkami i modyfikacjami podstawy w celu dostosowania pozycji miednicy z większym przepływem powietrza między oparciem a poduszką siedziska.
 • Co najważniejsze: szczera dyskusja z rodziną na temat kompromisów i czynników ryzyka mikroklimatu nieodłącznie związanych z bardziej wspierającym systemem siedzenia, ze współpracą nad tym, co można zrobić w jego rutynie i środowisku, aby wspierać wygodne siedzenie. 

Nacisk i podwyższona temperatura skóry

Szwedzkie badanie sugeruje, że sama czynność siedzenia jest związana z podwyższeniem temperatury skóry5. Wyniki wykazały średni wzrost temperatury o 2,7°C w porównaniu do strony nieobciążonej. Autorzy starali się kontrolować eksperyment, więc nie było to spowodowane izolacją siedzenia, a raczej zmniejszoną zdolnością ściśniętych tkanek do rozpraszania ciepła ciała.

Skóra i leżące pod nią tkanki w wyższych temperaturach często mają również większe wymagania metaboliczne6. Oznacza to, że w podwyższonych temperaturach tkanki mają większe zapotrzebowanie na przepływ krwi, a zatem mogą być jeszcze bardziej podatne na zmniejszone krążenie związane z ciśnieniem niż tkanki chłodniejsze.

A więc co teraz?

Wszystko to ma na celu stwierdzenie, że mikroklimat jest kluczowym czynnikiem w dostarczaniu sprzętu dla osób o złożonych potrzebach w zakresie siedzenia i mobilności. W przyszłym miesiącu na blogu Education in Motion przedstawimy implikacje oceny i sposoby przepisywania sprzętu z uwzględnieniem mikroklimatu.

Clinical Support Information Citations

 1. O'Goshi K., Tabata N., Sato Y., Tagami H. (2000). Comparative study of the efficacy of various moisturizers on the skin of the ASR miniature swine. Skin Pharmacol Appl Skin Physiol. 2000 Mar-Apr;13(2):120-7. DOI: 10.1159/000029916
 2. Kokate J.Y., Leland K.J., Held A. M., Hanses G. L, Kyeen G.L., Johnson B.A., et al. (1995) Temperature-modulated pressure ulcers: porcine model. Arch Phys Med Rehabil 1995;76:666-73. DOI: 10.1016/s0003-9993(95)80637-7
 3. Imhof R., De Jesusà A, Xiao P., Ciortea L.I., Berg E.P. (2009). Closed-chamber transepidermal water loss measurement: microclimate, calibration and performance. International Journal of Cosmetic Science, 2009, 31, 97-118. DOI: 10.1111/j.1468-2494.2008.00476.x
 4. Handrakis J., Trbovich M., Hagen E.M., Price M. (2017) Thermodysregulation in persons with spinal cord injury: case series on use of the automatic standards. International Spinal Cord Society Spinal Cord Series and Cases (2017) 3:17086, published online 06 December 2017. DOI: https://doi.org/10.1038/s41394-017-0026-7
 5. Angelitis, Ionnis K., Lidman D., Sjoberg F., & Thorfinn, J. (2009) Decubitus ulcer deveopment: pressure alone increases tissue temperature. European Journal of Plastic Surgery 32:241-244 DOI: 10.1007/s00238-009-0351-6
 6. Sae-Sia W., Wipke-Tevis D.D., Williams D.A. (2005). Elevated sacral skin temperature (T(s)): a risk factor for pressure ulcer development in hospitalized neurologically impaired Thai patients. Appl Nurs Res 1:29-35
 7. Kottner, J., Black J., Call E., Gefen A., Santamaria N. (2018) Microclimate: A critical review in the context of pressure ulcer prevention. Clinical Biomechanics 59 (2018): 62-70. DOI: https://doi.org/10.1016/j.clinbiomech.2018.09.010
 8. Haesler, E. (Ed.). (2014) Prevention and treatment of pressure ulcers: clinical practice guideline. National Pressure Ulcer Advisory Panel, European Pressure Ulcer Advisory Panel and Pan Pacific Pressure Injury Alliance. Cambridge Media: Osborne Park, Western Australia.
Faith Brown - Sunrise Medical UK i Éire

Faith Brown - Sunrise Medical UK i Éire

OT, MSc Health Research - Clinical & Education Lead

Faith Brown jest terapeutą zajęciowym zarejestrowanym w HCPC z ponad 20-letnim międzynarodowym doświadczeniem w dziedzinie siedzisk i mobilności, w tym w brytyjskiej Narodowej Służbie Zdrowia, a także w sektorze prywatnym i pozarządowym. Pracowała ze wszystkimi grupami wiekowymi i poziomami złożoności, w tym prowadząc specjalny dział siedzisk NHS.

Related Posts

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.