Home / Resources / Luty 2021 / Ręczny/manualny napęd wózka

Ręczny/manualny napęd wózka

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Zanim użytkownik zacznie korzystać z wózka manualnego, należy wziąć pod uwagę te kluczowe punkty dotyczące pozycji tylnego koła. Ważne jest, aby wózki były prawidłowo ustawione, a użytkownicy nauczyli się prawidłowych technik napędzania. Ułatwia to obsługę ręczną i minimalizuje ryzyko obrażeń.

Konfiguracja i ustawienie

Użytkownicy wózków powinni siedzieć tak, aby czubek środkowego palca mógł dosięgnąć środka piasty, gdy kończyna górna jest rozluźniona. W przypadku większości użytkowników końcowych pomoże to zapewnić, że 70-80% masy ciała użytkownika znajduje się nad tylnymi kołami. Należy jednak pamiętać, że każda konfiguracja wózka powinna być tak indywidualna, jak każdy użytkownik i uwzględniać środek masy każdej osoby. Umieszczenie 70-80% masy użytkownika na tylnych kołach ma pozytywny wpływ na:

  • Upewnienie się, że gdy dłoń jest umieszczona na środku obręczy, łokieć znajduje się pod kątem od 100° do 120°. Pomaga to zachować integralność stawów barkowych, łokciowych i nadgarstkowych.
  • Upewnienie się, że dłoń styka się z obręczą w pobliżu godziny dziesiątej (10:00) na tarczy zegara, zwalniając w pobliżu godziny drugiej (2:00). Maksymalizuje to dostęp do obręczy na czas trwania pchnięcia.
  • Upewnienie się, że większość ciężaru osoby znajduje się nad tylnymi kołami, ułatwia pchanie wózka. Jeśli ciężar ciała znajduje się zbyt daleko do przodu na kółkach, pchanie jest trudniejsze.
  • Nie zapomnij o pochyleniu! Camber, czyli kąt boczny kół, zwiększa łatwość pchania, ponieważ podąża za biomechaniką ramienia, jednocześnie maksymalizując stabilność boczną. Dodając pochylenie do tylnych kół, ta boczna pozycja zwiększa łatwość pchania i pokonywania zakrętów.

Camber angle diagram

Kąt pochylenia kół

Napęd

Napęd jest podzielony na dwie fazy: fazę pchania i fazę odpoczynku. Faza pchania odnosi się do czasu, w którym ręka użytkownika fizycznie pcha wóżek, podczas gdy faza odpoczynku (znana również jako faza odpoczynku) ma miejsce, gdy ręka czeka na ponowny kontakt z poręczą.

W idealnej sytuacji czas trwania fazy pchania = czas trwania fazy odzyskiwania
Dłuższe pociągnięcia = mniej pociągnięć = mniejsza siła = mniejsze ryzyko obrażeń

Podobnie jak wszystko, co robimy w życiu, idealne pchnięcie wymaga edukacji, a następnie praktyki! Korzystanie z informacji zwrotnych wideo to świetny sposób, aby użytkownik mógł sprawdzić swoją technikę pchania i pomóc mu wdrożyć dłuższe i krótsze pociągnięcia!

Clinical Support Information Citations

  1. Preservation of Upper Limb Function Following Spinal Cord Injury: A Clinical Practice Guideline for Health-Care Professionals. (2005). The Journal of Spinal Cord Medicine, 28(5), 434-470. doi:10.1080/10790268.2005.11753844
  2. Symonds, A., Barbareschi, G., Taylor, S., & Holloway, C. (2017). A systematic review: The influence of real time feedback on wheelchair propulsion biomechanics. Disability and Rehabilitation: Assistive Technology, 13(1), 47-53.
  3. Wheelchair configuration for optimal propulsion: Agency for Clinical Innovation. (n.d.). Retrieved from https://aci.health.nsw.gov.au/networks/spinal-cord-injury/spinal-seating/module-9/wheelchair-configuration-for-optimal-propulsion

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.