Udostepnij:
Take it offline!
This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.
Pobierz PDF
Zanim użytkownik zacznie korzystać z wózka manualnego, należy wziąć pod uwagę te kluczowe punkty dotyczące pozycji tylnego koła. Ważne jest, aby wózki były prawidłowo ustawione, a użytkownicy nauczyli się prawidłowych technik napędzania. Ułatwia to obsługę ręczną i minimalizuje ryzyko obrażeń.
Konfiguracja i ustawienie
Użytkownicy wózków powinni siedzieć tak, aby czubek środkowego palca mógł dosięgnąć środka piasty, gdy kończyna górna jest rozluźniona. W przypadku większości użytkowników końcowych pomoże to zapewnić, że 70-80% masy ciała użytkownika znajduje się nad tylnymi kołami. Należy jednak pamiętać, że każda konfiguracja wózka powinna być tak indywidualna, jak każdy użytkownik i uwzględniać środek masy każdej osoby. Umieszczenie 70-80% masy użytkownika na tylnych kołach ma pozytywny wpływ na:
- Upewnienie się, że gdy dłoń jest umieszczona na środku obręczy, łokieć znajduje się pod kątem od 100° do 120°. Pomaga to zachować integralność stawów barkowych, łokciowych i nadgarstkowych.
- Upewnienie się, że dłoń styka się z obręczą w pobliżu godziny dziesiątej (10:00) na tarczy zegara, zwalniając w pobliżu godziny drugiej (2:00). Maksymalizuje to dostęp do obręczy na czas trwania pchnięcia.
- Upewnienie się, że większość ciężaru osoby znajduje się nad tylnymi kołami, ułatwia pchanie wózka. Jeśli ciężar ciała znajduje się zbyt daleko do przodu na kółkach, pchanie jest trudniejsze.
- Nie zapomnij o pochyleniu! Camber, czyli kąt boczny kół, zwiększa łatwość pchania, ponieważ podąża za biomechaniką ramienia, jednocześnie maksymalizując stabilność boczną. Dodając pochylenie do tylnych kół, ta boczna pozycja zwiększa łatwość pchania i pokonywania zakrętów.
Kąt pochylenia kół
Napęd
Napęd jest podzielony na dwie fazy: fazę pchania i fazę odpoczynku. Faza pchania odnosi się do czasu, w którym ręka użytkownika fizycznie pcha wóżek, podczas gdy faza odpoczynku (znana również jako faza odpoczynku) ma miejsce, gdy ręka czeka na ponowny kontakt z poręczą.
W idealnej sytuacji czas trwania fazy pchania = czas trwania fazy odzyskiwania
Dłuższe pociągnięcia = mniej pociągnięć = mniejsza siła = mniejsze ryzyko obrażeń
Podobnie jak wszystko, co robimy w życiu, idealne pchnięcie wymaga edukacji, a następnie praktyki! Korzystanie z informacji zwrotnych wideo to świetny sposób, aby użytkownik mógł sprawdzić swoją technikę pchania i pomóc mu wdrożyć dłuższe i krótsze pociągnięcia!