Home / Resources / Lipiec 2021 / Funkcje siedziska z pamięcią ustawień

Funkcje siedziska z pamięcią ustawień

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

ŚCIĄGNIJ TEN ARTYKUŁ W WERSJI PDF DO DRUKU

Rozważając funkcje siedziska elektrycznego, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie czynności funkcjonalne i zadania, które dana osoba musi wykonywać regularnie. Funkcje siedziska elektrycznego i konfiguracja siłowników oznaczają, że możemy zaprogramować siedzsko tak, aby wspierało i umożliwiało wykonywanie niemal każdego zadania. "Funkcje siedziska z pamięcią" pozwalają użytkownikowi zaprogramować pozycje końcowe każdego kąta funkcji siedziska elektrycznego - tworząc unikalną "pozycję" lub postawę dla uśytkownika, którą można osiągnąć poprzez naciśnięcie przycisku i/lub joysticka. Najlepsze w tym procesie jest to, że terapeuta może je szybko i łatwo skonfigurować lub zmienić za pomocą jednego przycisku.

Transfer

Jak

Transfery na stojąco: Pochylenie przednie z kątem oparcia do przodu i podnóżkami spoczywającymi na podłożu można zaprogramować jako bezpieczną pozycję wyjściową do transferów na stojąco.

Przesuwanie: Wysokość i kąt nachylenia siedziska można zaprogramować tak, aby dopasować je do wysokości powierzchni, na którą klient przenosi się podczas przesuwania.

Dlaczego

Korzyści płynące z możliwości zindywidualizowania pozycji osoby podczas przenoszenia nie tylko zwiększają jej funkcjonalność, ale także bezpieczeństwo jej i jej opiekuna. Pozycję można ustawić tak, aby zmaksymalizować stabilność miednicy i/lub tułowia, co umożliwi bezpieczniejsze i bardziej funkcjonalne przenoszenie.

Przednie pochylenie i uniesienie mogą pomóc zmniejszyć obciążenie i siłę działającą na kończyny górne i ramiona, umożliwiając lepsze przesuwanie. Wózek można ustawić tak, aby grawitacja pomagała w transferze - czyniąc go łatwiejszym i bezpieczniejszym.

Zindywidualizowana i funkcjonalna konfiguracja transferów może również zmniejszyć zapotrzebowanie na opiekunów, zwiększając bezpieczeństwo i niezależność.

Odciążenie

Jak

Aby nastąpiło idealne odciążenie, badania wykazały, że użytkownik musi znajdować się w pozycji większej niż 25° przechylenia siedziska i 120° odchylenia oparcia przez ponad minutę. Niektóre badania sugerują nawet, że wymagane są nawet trzy minuty co 30 minut.

Zindywidualizowana konfiguracja może pomóc w zapewnieniu użytkownikom prawdziwego odciążenia i redukcji ciśnienia.

Dlaczego

Wykazano, że połączenie przechylenia siedziska i odchylenia oparcia zmniejsza obciążenie, a tym samym zmniejsza ryzyko ucisku. Badania wykazały jednak, że użytkownicy często nie przechylają lub nie odchylają siedziska w stopniu wystarczającym do odciążenia. Wstępnie ustawiona funkcja pamięci może zapewnić, że przechylenia siedziska i odchylenia oparcia są w pełni wykorzystywane.

Wjazd do auta

Jak

Brak uniesienia siedziska, pewne pochylenie i nóg w pozycji wyjściowej można zaprogramować dla dostępu do samochodu, aby umożliwić bezpieczny transfer windą lub dostęp do rampy.

Dlaczego

Pozycję wjazdu do auta można ustawić w celu zapewnienia bezpiecznego wsiadania i wysiadania z samochodów transportowych.

Można ustawić prawidłową wysokość i pozycję pochylenia, aby zapewnić bezpieczne i funkcjonalne przenoszenie do auta.

Korzystanie z toalety

Jak

Pozycja leżąca na plecach może być osiągnięta bez konieczności przenoszenia na łóżko.

 • Pełne odchylenie
 • Podniesione nogi

Dlaczego

Pozycja leżąca na plecach może być łatwo osiągnięta, aby pomóc użytkownikowi w utrzymaniu planów zarządzania pęcherzem i jelitami. Zdolność do samodzielnej zmiany pozycji do pozycji leżącej na plecach może zwiększyć niezależność zarządzania cewnikiem, zmniejszając opiekę i inne potencjalne negatywne skutki przepływu wstecznego z powodu pochylenia. Zmiana pozycji na półleżącą z redukcją ścinania również przyczynia się do utrzymania przez pacjenta pozycji miednicy i tułowia podczas zmiany pozycji.

Postępowanie w przypadku obrzęku

Jak

Stopy nad sercem

 • Podniesione nogi
 • Przechylenie siedziska
 • Odchylenie oparcia

Dlaczego

Kończyny dolne użytkowników, którzy siedzą przez długi czas, są narażone na zwiększone ryzyko obrzęku i uszkodzenia skóry. Uniesienie nóg powyżej serca zwiększa przepływ krwi i ciśnienie tętniczo-żylne.

Tonowanie i leczenie bólu

Jak

Każdą pozycję można skonfigurować tak, aby spełniała potrzeby indywidualne użytkownika.

Dlaczego

Poszczególne pozycje można ustawić w celu zarządzania wahaniami napięcia i strategiami zarządzania bólem. Można je ustalić w drodze dyskusji z użytkownikiem i jego terapeutą w oparciu o jego indywidualne potrzeby.

Jedzenie i picie

Jak

Każda pozycja będzie indywidualnie dostosowywana i konfigurowana. Można jednak ustawić zamknięty kąt nachylenia oparcia do siedzenia bez lub z pewnym nachyleniem. Podparta pozycja dolnej części nóg również pomogłaby zapewnić wsparcie dla tych zadań.

Dlaczego

Pozycja tułowia i głowy może być ustawiona zgodnie z wymaganiami klinicznymi, aby zapewnić użytkownikom optymalną pozycję do jedzenia i picia, aby zminimalizować aspirację i pomóc w trawieniu.

Pozycja użytkownika

Jak

Pozycja jazdy na zewnątrz może obejmować:

 • Lekkie przechylenie siedziska
 • Nogi w pozycji wyjściowej
 • Kąt oparcia ustawiony zgodnie z indywidualnymi potrzebami

Dlaczego

Korzyści płynące z ustawienia indywidualnej pozycji do jazdy zapewniają, że każdy użytkownik siedzi w wygodnej i ergonomicznej pozycji, zmaksymalizowanej pod kątem kontroli kończyn górnych, pola widzenia i nawigacji w różnych środowiskach. Pozycje siedzenia mogą znacznie różnić się między jazdą w pomieszczeniach i na zewnątrz.

ŚCIĄGNIJ TEN ARTYKUŁ W WERSJI PDF DO DRUKU

Clinical Support Information Citations

Źródła

 1. Dicianno, B. E., Lieberman, J., Schmeler, M. R., Souza, A. E., Cooper, R., Lange, M.,...Jan, Y. (2015). Rehabilitation Engineering and Assistive Technology Society of North America's Position on the Application of Tilt, Recline, and Elevating Legrests for Wheelchairs Literature Update. Assistive Technology, 27(3), 193-198.
 2. Jan, Y., Liao, F., Jones, M. A., Rice, L. A., & Tisdell, T. (2013). Effects of Durations of Wheelchair Tilt-in-Space and Recline on Skin Perfusion Over the Ischial Tuberosity in People with Spinal Cord Injury. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation, 94(4), 667-672.
 3. Titus, Laura C., "How power tilt is used in daily life to manage sitting pressure: Perspectives of adults who use power tilt and therapists who prescribe this technology" (2013). Electronic Thesis and Dissertation Repository. 1321. https://ir.lib.uwo.ca/etd/1321/

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.