Home / Blog / Wrzesień 2023 / Składaj szybko, jedź daleko: Składane wózki elektryczne z włókna węglowego

Składaj szybko, jedź daleko: Składane wózki elektryczne z włókna węglowego

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Prowadzenie manualnego wózka inwalidzkiego jest trudne.

Za każdym razem, gdy miałem studentów terapii zajęciowej uczących się o wózkach inwalidzkich i powiązanych technologiach wspomagających, prosiłem ich, aby przejechali przez kampus szpitalny do stołówki, kupili przedmiot i wrócili. Była to odległość około ¼ mili po przeważnie równych powierzchniach wewnętrznych, z kilkoma rampami i umiarkowanie nierównymi chodnikami.

Wszystkie studentki były młodymi kobietami, które nie miały ograniczeń ruchowych. Chociaż żadna z nich nie miała dedykowanej rutyny treningowej w celu budowania siły kończyn górnych, nie miały one również historii problemów z kończynami górnymi. Użyliśmy podstawowego, lżejszego, konfigurowalnego składanego wózka podobnego do tych, które są często dostępne w brytyjskiej NHS (National Health Service).

Żaden z nich nie dotarł z powrotem do naszej kliniki bez pomocy.

Dlaczego warto korzystać ze składanego wózka elektrycznego?

Podczas gdy konfiguracja ręcznego wózka inwalidzkiego ma ogromny wpływ, jak omówiono na naszym blogu na temat roli wagi w optymalizacji wózka, wiele osób korzysta z dodatkowych opcji elektrycznych, aby dotrzeć wszędzie, gdzie chcą w ciągu dnia. Przystawka elektryczna jest jedną z opcji. Ale nie są one odpowiednie dla niektórych osób, które potrzebują zwiększenia mobilności, takich jak osoby, które:

 • Chodzą (z pomocą lub bez), ale męczą się lub odczuwają ból na długich dystansach
 • Korzystają z wózka inwalidzkiego niekompatybilnego z przysatwkami elektrycznymi, np. z odchylanymi podnóżkami
 • Muszą korzystać z wózka inwalidzkiego w niepełnym wymiarze godzin, aby pomóc w czynnościach w pomieszczeniach, które wymagają przenoszenia przedmiotów. Na przykład wiele osób po amputacji, które chodzą (a nawet biegają) z protezą, ale mogą mieć przerwę w korzystaniu z niej w domu ze względu na leczenie bólu i zdrowie skóry. Kompaktowy wózek elektryczny pozwala zachować wolne ręce podczas gotowania i innych czynności domowych.
 • Są w trakcie długiej rekonwalescencji po urazie, udarze lub długotrwałej chorobie i mogą potrzebować pomocy w poruszaniu się przez kilka lat, ale mogą nie potrzebować długoterminowego wsparcia w zakresie mobilności. W związku z tym może nie być odpowiednie dokonywanie większych adaptacji środowiska domowego lub pojazdu.
 • Mają zmienne potrzeby, takie jak osoby radzące sobie ze skutkami remitującego/nawracającego stwardnienia rozsianego (1), długiego COVID (2, 3) lub ME (zespół przewlekłego zmęczenia) (4).

W takich sytuacjach składany wózek elektryczny może być praktycznym narzędziem. Można go włożyć do bagażnika samochodowego, złożyć do pociągu i jest znacznie bardziej kompaktowy niż skuter w domu lub w sklepie.

Wyzwanie polega na tym, że ramy wózków elektrycznych są z natury ciężkie. Muszą być wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać siły związane z zasilanym urządzeniem mobilnym, a także mieć dodatkową wagę akumulatorów i silników. Kolejną kwestią jest składanie - wózek musi być w pełni bezpieczny, gdy jest otwarty, ale jednocześnie łatwe w zarządzaniu, podnoszeniu i przechowywaniu. To zainspirowało najnowszą innowację w technologii składania wózków z napędem elektrycznym: ramy z włókna węglowego.

Wózki z włókna węglowego oferują rozwiązanie dla osób, które chcą jechać dalej, szybciej i oszczędzać energię na aktywności, które lubią. Lżejsze niż ich aluminiowe odpowiedniki, te wózki mogą zmieścić się nawet w kompaktowym samochodzie i otworzyć świat eksploracji. Są to imponujące rozwiązania technologiczne, ale dla kogo są one najbardziej odpowiednie?

q50 r carbon folding powerchair

Krótkie lub umiarkowane okresy codziennego użytkowania

Składane wózki z napędem elektrycznym z włókna węglowego są przeznaczone do użytku przez maksymalnie kilka godzin, aby uzupełnić inne formy mobilności, takie jak chodzenie z pomocą lub korzystanie z ręcznego wózka inwalidzkiego. Używasz balkonika, ale chcesz mieć wolne ręce do gotowania? Chcesz wziąć udział w koncercie w centrum wystawienniczym i martwisz się o bezbolesne chodzenie po korytarzach? Korzystasz z ręcznego wózka inwalidzkiego, ale chcesz korzystać z niego w niepełnym wymiarze godzin, aby zwiedzić pobliskie pagórkowate miasto? Te wózki mogą być dobrym rozwiązaniem.

Składane wózki elektryczne z włókna węglowego nie mogą jednak pomieścić ciężkich komponentów potrzebnych do funkcji elektrycznych siedziska, takich jak pochylanie siedziska, odchylanie oparcia lub winda. Są wygodne przez maksymalnie kilka godzin, obok innych miejsc do siedzenia, takich jak sofa, krzesło do biurka lub krzesło do jadalni. Q50R Carbon  i podobne konstrukcje muszą mieć również małe, lekkie baterie. Zastosowanie technologii litowo-jonowej pomaga w zwiększeniu pojemności, ale nadal oznacza, że zasięg jest bardziej ograniczony niż w przypadku dużych akumulatorów, które można znaleźć w nieskładanych wózkach elektrycznych.

q50 r carbon folding powerchair

Sziedzisko

Włókna węglowe pomaga redukować wibracje (5,6), które w przeciwnym razie mogą nasilać ból związany z artretyzmem lub innymi problemami ze stawami. Są one jednak przeznaczone dla osób, które mają nienaruszoną równowagę podczas siedzenia - rama nie została zaprojektowana do montażu normatywnych elementów siedziska. Podczas gdy Q50 R Carbon i inne podobne wózki mogą przyjmować poduszki o grubości do 5 cm z elastyczną podstawą, takie jak JAY Easy Visco, dla dodatkowego komfortu, nie mają one możliwości regulacji grubych poduszek redukujących nacisk.

Rozmiar

Składane wózki z napędem elektrycznym z ramą z włókna węglowego, takie jak Q50R Carbon, stawiają na lekkość, wymagając od konstrukcji rezygnacji z ciężkiego sprzętu potrzebnego do wysokiego poziomu regulacji. Dlatego też są one dostępne w jednym rozmiarze, który pasuje dla wielu, ale nie dla wszystkich. Podobnie jak większość wózków tego typu, Q50R Carbon może pomieścić osoby o szerokości bioder do około 46 cm. Inne opcje, takie jak wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym, które mają składane oparcia, takie jak Q200 R mogą stanowić alternatywę z większym zakresem rozmiarów, ale będą wymagały podnośnika do podnoszenia.

Wózki elektryczne ze składaną ramą z włókna węglowego mają wstępnie ustawiony punkt równowagi, więc to urządzenie jest odpowiednie dla osób o stosunkowo "typowym" rozkładzie masy ciała. Osoby z bardzo wysuniętym do przodu osobistym środkiem ciężkości (np. skrajny przewlekły obrzęk kończyn dolnych) lub bardzo wysuniętym do tyłu osobistym środkiem ciężkości (np. obustronne amputacje kończyn dolnych powyżej kolana, które nie noszą protez) mogą mieć trudności z działaniem. Warto rozważyć bardziej stabilne modele składane, takie jak aluminiowy Q50 R lub bardziej tradycyjny skuter lub wózek inwalidzki z napędem elektrycznym.

Dopasowane do potrzeb użytkownika, składane wózki elektryczne z włókna węglowego mogą stanowić praktyczne rozwiązanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

Clinical Support Information Citations

 1. Souza, A., Kelleher, A., Cooper, R., Cooper, R. A., Iezzoni, L. I., & Collins, D. M. (2010). Multiple sclerosis and mobility-related assistive technology: systematic review of literature. J Rehabil Res Dev47(3), 213-23.
 2. Beauchamp, M. K., Joshi, D., McMillan, J., Erbas Oz, U., Griffith, L. E., Basta, N. E., Kirkland, S., Wolfson, C., Raina, P., & Canadian Longitudinal Study on Aging (CLSA) Team (2022). Assessment of Functional Mobility After COVID-19 in Adults Aged 50 Years or Older in the Canadian Longitudinal Study on Aging. JAMA network open5(1), e2146168. https://doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2021.46168
 3. Leppä, H., Karavirta, L., Rantalainen, T. et al. Use of walking modifications, perceived walking difficulty and changes in outdoor mobility among community-dwelling older people during COVID-19 restrictions. Aging Clin Exp Res 33, 2909–2916 (2021). https://doi.org/10.1007/s40520-021-01956-2
 4. Drachler, M.d.L., Leite, J.C.d.C., Hooper, L. et al. The expressed needs of people with Chronic Fatigue Syndrome/Myalgic Encephalomyelitis: A systematic review. BMC Public Health 9, 458 (2009). https://doi.org/10.1186/1471-2458-9-458
 5. Chénier, F., & Aissaoui, R. (2014). Effect of wheelchair frame material on users’ mechanical work and transmitted vibration. BioMed Research International, 2014.
 6. DiGiovine, C., Koontz, A., & Boninger, M. (2006). Advances in manual wheelchair technology. Topics in Spinal Cord Injury Rehabilitation11(4), 1-14.
Faith Brown - Sunrise Medical UK i Éire

Faith Brown - Sunrise Medical UK i Éire

OT, MSc Health Research - Clinical & Education Lead

Faith Brown jest terapeutą zajęciowym zarejestrowanym w HCPC z ponad 20-letnim międzynarodowym doświadczeniem w dziedzinie siedzisk i mobilności, w tym w brytyjskiej Narodowej Służbie Zdrowia, a także w sektorze prywatnym i pozarządowym. Pracowała ze wszystkimi grupami wiekowymi i poziomami złożoności, w tym prowadząc specjalny dział siedzisk NHS.

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.